Köpeklerle İnsanların Uyku Alışkanları Benzerlik Gösteriyor

kopeklerle insanlarin uyku aliskanlari benzerlik gosteriyor EvCEZiJM

En sadık dostlarımız olan köpeklerle paylaştığımız birtakım ortak yanlarımız bulunuyor. Bunlardan bir tanesi de uyku. Köpekler de tıpkı bizim üzere vakit zaman uyumakta zorlanabiliyor, yaşlandıkça uyku alışkanlıkları değişiyor ve horlayabiliyor.

Uyku konusunda bizimle bu kisimar çok ortak noktayı paylaşan bir canlının, insanların uykusu üzerinde araştırmalar yapan uyku araştırmacıları için epeyce kıymetli olması şaşırtan değil. Tıpkı bizim üzere gece uyumaya meyilli olan köpekler, günde 8 ile 14 saat ortasında uyurken beşerler 8 saat, kediler ise 12 ile 15 saat ortası uyuyor.

Köpeklerin uyku alışkanlıkları, beşerlerle benzerlik gösteriyor

kopeklerle insanlarin uyku aliskanlari benzerlik gosteriyor 0 I7lUwjrr

Aile köpekleri ve polisomnografi ile çalışan araştırmacılar, hafıza ağırlaştırması ve his işlemesi üzere bilişsel süreçlerin uykudan nasıl etkilendiğini öğrenebiliyorlar. Natürel bu sayede köpeklerin uyku tecrübesiyle ilgili olarak da daha fazla şey öğreniliyor.

Eötvös Lorand Üniversitesi’nden Vivien Reicher, “Köpekler, uykuları sırasında neleri deneyimlediklerini bizlere söyleyemiyor. Hasebiyle biz de onların düş görüp görmediğini söyleyemiyoruz. Fakat uyudukları sırisima koşuyor üzere görünüyorlarsa ya da iniltiler çıkarıyorlarsa hayal gördüklerini sav ediyoruz” dedi.

kopeklerle insanlarin uyku aliskanlari benzerlik gosteriyor 1 AabQwQeT

REM uykusu sırasında düş gören köpeklerin belirtileri, insanlarınkiyle hayli benzerlik gösteriyor. Her iki tarafta da süratli göz hareketleri, sistemsiz teneffüs ve kalp atışı, kol ve beden hareketleri ve kasılmalar görülüyor.

Ayrıyeten köpekler de tıpkı kimi beşerler üzere yabancı oldukları alanlerde uyumakta zorluk çekebiliyor. Köpekler, meskende REM uykusuna çok daha ivedi bir formda ulaşabiliyor. Doğal sık sık konuttan uzakta uyuyan köpeklerde durum bu formda değil. Onlar NREM ve REM uykusuna konuttan daha nisimir çıkan köpeklerden çok daha çabuk ulaşabiliyor.

Reicher, “Köpek uyku araştırmaları, bilişsel bozuklukların altında yatan çevresel faktörler ve beyin yerizmaları ortasındaki kontakları araştırmisima yeni kapılar açabilir. Bu da karmaşık köpek ve hatta insan fenotiplerini anlamamıza yardımcı olabilir” sözlerini kullandı.

Sıradaki içerik:

Köpeklerle İnsanların Uyku Alışkanları Benzerlik Gösteriyor