Koku Alamadığınızda Covid-19 Testi Yaptırmanız Gerekebilir

koku alamadiginizda covid 19 testi yaptirmaniz gerekebilir 9TqujPnc

En sık görülen Covid-19 belirtileri ortasında koku ve tat kaybı yer alıyor. ABD’deki Penn State Üniversitesi’nde vazife yapan John E. Hayes ve Cara Exten, uzun vakittir bu belirti üzerine ağırlaştıkları bir araştırma yürütüyorlar. Yapılan araştırmalar, günlük hayatta ansızın karşılaşabileceğimiz koku kaybının Covid-19’u erken periyotta tespit etmede faydalı olabileceğinisöylüyor.

Tıpta karşılığı anosmi olan koku kaybı üzerine ağırlaşan uzmanlar, günlük hayatımızda gerçekleştirdiğimiz kahve içmek yahut paklık yapmak üzere aksiyonların, koku kaybı yaşayıp yaşamisimığımızı tespit edebilmek için etkiliyeci bir yol olduğunu söylüyor. Günlük hayatta sebepsiz yere koku kaybı yaşisimığını tespit eden insanların, bir an evvel Covid-19 testi yaptırması öneriliyor.

Kahve ve deterjan ile koku kaybı belirtisini test edebilirsiniz:

976a6e480544268bd87237243b316f8a5aisim0776

Penn State Üniversitesi’nde misyon yapan John E. Hayes ve Cara Exten, lisansüstü öğrencilerinden birinin annesinin yaşadığı koku kaybını örnek verdi ve bu sayede erken teşhis koyabilmenin mümkün olduğunu anlattı. hekimların açıklamalarına nazaran kelam konusu öğrencinin annesi, izlemiş olduğu bir haberde Covid-19 belirtilerini duydu. Akabinde koku belirtisini test etmek için kendisine bir fincan kahve hazırlisimı. Her gün duyduğu kahvenin kokusunu alamisimığını tespit etti.

Durumdan tam emin olabilmek için çam kokulu bir deterjanla paklık yapmayı denedikten sonra onun da kokusunu alamadığını gözlemleyince, süratli bir formda izole olup kendini karantinaya aldı. Çabucak sonra yaptırdığı Covid-19 testinin ise olumlu olduğunu öğrendi.

Yapılan birtakım araştırmalara nazaran Covid-19 hastalığına yakmekanan insanların %44 ila %77’si koku kaybı yaşıyor. Erken teşhisin son derece kıymetli olduğu bu hastalıkta uzmanlar, günlük aktivitlerde bu usul deneyler gerçekleştirmemiz gerektiğini söylüyor. Ansızın sebepsiz mekane ortaya çıkan bir koku kaybı tespit ettiğimizde ise, acil olarak Covid-19 testi yaptırmamız gerektiğini vurguluyor.

Sıradaki içerik:

Koku Alamadığınızda Covid-19 Testi Yaptırmanız Gerekebilir