KKTC’nin Yerli Arabası GÜNSEL B9, Türkiye’ye Geliyor

kktcnin yerli arabasi gunsel b9 turkiyeye geliyor

Yakın Doğu Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren 100’ü aşkın Türk mühendis ve dizayncı tarafından geliştirilen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin alanli arabai GÜNSEL B9, Türkiye’deki arabaseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

Tam elektrikli bir otomobil olarak geçtiğimiz şubat ayında resmi olarak tanıtılan GÜNSEL B9, 18-21 Kasım tarihlerinde Müstakil Endüstrici ve İşadamları Derneği (MÜSİad) tarafından TÜYAP İstanbul Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek MÜSİisim Expo 2020 fuarında sergilenecek. MÜSİad Expo 2020, GÜNSEL B9’un KKTC dışında sergilendiği birinci aktiflik olacak.

“GÜNSEL B9, MÜSİad Expo 2020’de birinci kere test edilecek”

kktcnin yerli arabasi gunsel b9 turkiyeye geliyor 0 sEhipbqq

GÜNSEL B9 için oluşturulan birinci prototipler; toprağı, gökyüzünü ve bayrağı simgelemesi açısından sarı, mavi ve kırmızı renk seçeneklerine sahipti. MÜSİad Expo 2020’de her üç renk seçeneği de ziyaretçilerin beğenisine sunulacak. Ayrıyeten GÜNSEL’in ikinci prototipi olan J9’a ilişkin bir konsept de tekrar fuarda sergilenecek.

Aktarılan bilgilere nazaran iki sayı B9 ile birebir ölçekli olarak tasarlanan bir J9 konsepti, fuarın içinde sergilenecekken; bir sayı B9 prototipi de basın mensupları ve bölüm temsilcileri için test sürüşüne hazır halde fuar yerinin dışında bekliyor olacak. Ayrıyeten B9’un yeniden GÜNSEL mühendisleri tarafından tasarlanan bataryası da fuarda açık bir halde sergilenecek.

kktcnin yerli arabasi gunsel b9 turkiyeye geliyor 1 cTnN6JzE

GÜNSEL, dizaynıyla dikkat çeken birinci arabası B9’un seri üretimine 2021’in son çeyreğinde kafalamayı planlıyor. Her şey planlandığı üzere giderse şirket, üretim kapasitesini 2025’te yıllık 30 bin araca yükseltmeyi planlıyor. GÜNSEL İdare Heyeti kafakanı Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, KKTC’de otomobil üretme hayallerini de birinci defa 2016’da MÜSİisim Expo’da lisana getirdiklerini hatırlatırken; aracın MÜSİad Expo 2020’de birinci kere test edileceğini söyledi ve kelamlarına şu formda devam etti:

“Tasarımdan Ar-Ge’ye, teknolojiden mühendisliğe daima birlikte, tek beden, tek yürek, büyük bir inançla, gece gündüz çalışarak gerçeğe dönüştürdüğümüz GÜNSEL’i milletimizle, vatanımızla, anavatanımızla paylaşabilmenin onurunu, gururunu ve memnunluğunu tüm kalbimizle yaşıyoruz.”

Sıradaki içerik:

KKTC’nin Yerli Arabası GÜNSEL B9, Türkiye’ye Geliyor