Kilit Direnci Aşamayan Bitcoin’in Düşüşe Geçmesinin Ardındaki 3 Sebep

kilit direnci asamayan bitcoinin dususe gecmesinin ardindaki 3 sebep v4XkgRMX

Bitcoin (BTC) fiyatı, son dört gün boyunca 60.000 dolarlık kilit direnç seviyesinin tekrar tekrar reddedilmesinin ardından 21 Mart’ta 56.000 doların altına düştü.

kilit direnci asamayan bitcoinin dususe gecmesinin ardindaki 3 sebep 0 H4s5lZHNBTC/USD. Kaynak: Tradingview, Joseph Young

Analist Joseph Young’a göre temel teknik seviyeyi temiz bir şekilde aşmaya yaklaşmasına rağmen Bitcoin, 59.000-60.500 dolar aralığında zayıflık gösteriyor.

Young’a göre, durgunluğun arkasında ise üç ana neden var: Hazine getirilerindeki artış, Bitfinex’teki düşüş hareketleri ve riskli piyasa mücadelesi.

Yüksek ABD Hazine getirileri riskli piyasaların düşmesine neden oluyor

10 yıllık ABD Hazine tahvil getirisi yükseldiğinde, riskli varlıklara yönelik iştah düşüş eğilimine geçiyor, çünkü yatırımcılar Hazine bonoları gibi daha güvenli getiri sağlayan alternatiflere yöneliyor. Bitcoin, Dow Jones ile sıkı bir ilişki görmemiş olsa da, S&P 500 gibi teknoloji ağırlıklı endekslerle yakın bir ilişki gördü.

Analiste göre bu durum, ABD Hazine tahvillerinin güçlü ivmesinin, Bitcoin’in ivmesini düşürerek riskli varlıkların durgunlaşmasına yol açtığını gösteriyor olabilir.

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere ABD Hazine getirileri 19 Mart’tan itibaren kilit seviyelerin üzerine çıkmaya başladı. O zamandan beri Bitcoin konsolidasyon aşamasındaydı ve 60.000 doların üzerine çıkmaya çalışıyordu.

Welt’te bir piyasa analisti olan Holger Zschaepitz şunları söyledi:

“Tahvil traderları ABD ekonomisi toparlanırken Fed’in enflasyon oranının üzerine çıkacağı iddialarını artırdıkça, hazine getirileri daha fazla kilit seviyeyi aştı. ING’ye göre tahvil getirilerinin yükselmemesi için gerçek bir engel görülmüyor.”

kilit direnci asamayan bitcoinin dususe gecmesinin ardindaki 3 sebep 1 s5F2kWhe10 yıllık tahvil getirisi %1.7’nin üzerine çıktı. Kaynak: Bloomberg, Holger Zschaepitz

Young’a göre Bitcoin’in sürdürülebilir bir yükseliş görmesi için, yalnızca ABD Hazine getirilerinin istikrar kazanmasıyla mümkün olabilecek, elverişli bir makro manzara görmesi gerekiyor.

Bitfinex’teki 60 bin dolarlık satış baskısı

Anonim bir Bitcoin trader’ı ve analisti Byzantine General’e göre Bitfinex üzerinde ciddi bir satış baskısı var. Trader Deribit, FTX ve BitMEX gibi diğer türev ticaret platformlarda da kısa pozisyonların çoğaldığını söyledi.

kilit direnci asamayan bitcoinin dususe gecmesinin ardindaki 3 sebep 2 TvDRRdMu

Analiste göre olumsuz bir makro manzara ve hem balinaların hem de türev traderlarının satış baskısının birleşimi, Bitcoin’in 60.000 doların altında konsolide olmasına neden oldu. Bununla birlikte, öngörülebilir gelecekte vadeli işlemler piyasasında açık pozisyonlar gevşemeye devam ederse, bir “rahatlama rallisi” olasılığı artabilir.

Açık pozisyon terimi, vadeli işlemler piyasasındaki aktif pozisyonların toplamını ifade eder. Bu miktar düştüğünde, türevlerle ilgili genellikle daha düşük ticaret aktivitesi olduğu ortaya çıkar.

Bitcoin fiyatı için pozitif bir katalizör var

Önde gelen zincir üstü analist Willy Woo, Bitcoin’in tekrar 1 trilyon doların altına düşmeme şansı olduğunu açıkladı. Woo, herhangi bir günde tüm UTXO’ların gerçekleşen fiyatını gösteren UTXO Gerçekleşmiş Fiyat Dağıtımı (URPD) indikatörünün, 1 trilyon dolarlık piyasa değerinin bir fiyat tabanı olarak hareket ettiğini gösterdiğini belirtti:

“URPD: Bitcoin’lerin %7.3’ü en son 1 trilyon doların üzerindeki fiyatlarda hareket etti. 1 trilyon dolar, yatırımcılar tarafından zaten güçlü bir şekilde destekleniyor. Bir daha Bitcoin’i 1 trilyon doların altında görmeme durumumuzun olduğunu söyleyebilirim. Bitcoin’in son makro döngünün tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 19.7 bin doları kırmasından bu yana sadece 3 ay geçti. Ancak halihazırda dolaşımdaki Bitcoin’lerin %28.7’si 19.7 bin doların üzerindeki fiyatlarla hareket etti.”

kilit direnci asamayan bitcoinin dususe gecmesinin ardindaki 3 sebep 3 iPtKEhFnUTXO gerçekleşen fiyat dağılımı. Kaynak: Glassnode

Sonuç olarak Joseph Young’a göre “Zincir üstü veriler, kısa vadeli satış baskısı varken, bu hareketlerin piyasanın uzun süreli bir düzeltme beklediğini gösterecek kadar büyük olmadığını da gösteriyor.”

Sıradaki içerik:

Kilit Direnci Aşamayan Bitcoin’in Düşüşe Geçmesinin Ardındaki 3 Sebep