Karsan, düzey 4 otonom teknolojili Atak Electric’in üretimine başladı

karsan duzey 4 otonom teknolojili atak electricin uretimine basladi

karsan duzey 4 otonom teknolojili atak electricin uretimine basladi 0 wOO273EO

Karsan, birinci kere yılın birinci çeyreğinde duyurduğu düzey 4 otonom teknolojili Atak Electric’in üretimine Bursa’da başladığını duyurdu. Böylelikle şirketin Avrupa’nın birinci düzey 4 otonom otobüs üreticisi olduğu kaydedildi.

Sene başından bu yana devam eden test, simülasyon ve validasyon çalışmalarının tamamlanmasının akabinde banttan indirilen Otonom Atak Electric için Karsan’ın Ar-Ge grubu ve bir öbür Türk şirketi ADASTEC ortasında iş birliği yapıldığı belirtildi. ADASTEC tarafından geliştirilen Düzey 4 otonom yazılımları Atak Electric’in elektrik-elektronik mimarisine ve elektrikli araç yazılımlarına entegre edildi.

Karsan Ar-Ge ve ADASTEC’in Otonom Atak Electric üzerinde sene boyunca kapsamlı bir çalışma yaptıklarının altını çizen Karsan CEO’su Okan Baş, “Ağustos ayında birinci prototipini tamamladığımız 4’üncü düzey otonom sürüşe sahip Atak Electric’in simülasyon ve validasyon testlerini ise Bursa’daki Hasanağa fabrikamızda gerçekleştirdik. Kısa müddet içerisinde Avrupa’nın dikkatini çektik ve Romanya’nın değerli teknoloji şirketlerinden BSCI’dan birinci siparişimizi aldık. 2021 yılının çabucak başında teslim etmeyi planladığımız bu siparişle, 8 metre sınıfında Avrupa’da birinci elektrikli otonom proje satışını da gerçekleştirmiş olacağız” dedi.

Otonom düzeyleri en düşükten yükseğe Düzey 0, Düzey 1, Düzey 2, Düzey 3, Düzey 4 ve Düzey 5 halinde sıralanıyor. Düzey 4 otonomda evvelden belirlenmiş rotalarda direksiyonun tüm denetimi, frenleme ayarı, hızlanma/yavaşlama özellikleri, araç ve yol takibi misyonları şoföre gerek kalmadan akıllı sistemler tarafından denetim ediliyor. Bu düzeyde ayrıyeten, trafiğin akışına nazaran karar gerektiren dönme, sinyal verme ve şerit değiştirme üzere hareketler araç tarafından yapılıyor.

8 metre uzunluğundaki Karsan Atak Electric, 52 kişilik azamî yolcu kapasitesiyle 300 kilometreye kadar sürüş menzili sunuyor. Azami güç ve torku 230 kW ve 2500 Nm, daima güç ve torku ise 115 kW ve 1140 Nm olan elektrik motoruna sahip Atak Electric’te BMW kaynaklı 220 kWh’lık batarya paketi mevcut.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Karsan, düzey 4 otonom teknolojili Atak Electric’in üretimine başladı