Kanada’da Bir Bitcoin ETF’ine Daha Yeşil Işık Yakıldı

kanadada bir bitcoin etfine daha yesil isik yakildi lfcsvjYv

Büyük Kanadalı yatırım yöneticisi CI Global Asset Management, 9 Mart 2021’de kendi Bitcoin ETF’ini başlatmak üzere. Öte yandan, bir başka Bitcoin ETF’i, ülkenin menkul kıymetler düzenleyicisi CI Global Asset Management’ın başvurusu için “nihai fon izahnamesi” hazırlarken Kanada’ya ulaşmak üzere.

CI Galaxy Bitcoin ETF (BTCX) olarak adlandırılan ETF’in, 9 Mart’ta Toronto Menkul Kıymetler Borsası’nda (TSX) piyasaya sürülmesi bekleniyor. Mike Novogratz’ın Galaxy Digital Capital Management’ı, alt danışman olarak görev yapacak.

1965 yılında kurulan CI Global Asset Management, Ocak 2021 itibariyle yönetimi altında 180 milyar doların üzerinde bir değer tutan bir varlık yöneticisi. Firma, Kanada’nın menkul kıymetler düzenleyicisinden bugün, kendi Bitcoin ETF’ini başlatmak için gerekli olan onayının alındığını duyurdu.

Açıklamada BTCX, “yatırımcılara kurumsal kalitede bir fon platformu aracılığıyla Bitcoin’e yatırım yapmanın uygun bir yolunu sağlayabilecek” bir araç olarak tanımlandı.

Mike Novogratz “Bitcoin danışmanı” olacak

Bloomberg Galaxy Digital Bitcoin Endeksi kullanılarak fiyatlandırılacak bu ETF ile doğrudan birincil kripto para birimine yatırım yapılacak.

CI GAM, ETF’nin yöneticisi olarak görev yaparken; kurucusu ve CEO’su uzun süredir BTC savunucusu olan Mike Novogratz olan Galaxy Digital Capital Management, “Bitcoin danışmanı” olarak görev yapacak. Yani GDAM, BTC ticaretini ETF adına gerçekleştirecek.

GDAM’da varlık yönetimi başkanı Steve Kurz şu yorumlarda bulundu:

“Ortaya çıkan dijital varlık sınıfının ikna edici büyüme ve çeşitlendirme fırsatları sunduğuna inanıyoruz. CI Galaxy Bitcoin ETF, geleneksel yatırımcıların Bitcoin’e maruz kalmaları için basit ve güvenli bir erişim noktası sunuyor.”

BTCX dışında iki taraf da, “dünyanın doğrudan ETH’ye yatırım yapılan ETF’i” olan CI Galaxy Ethereum ETF (ETHX) için başvuruda bulundu.

Bununla birlikte BTCX, Kanada’nın ilk BTC ETF’i olmayacak. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere piyasaya çıktığı andan itibaren olumlu bir başlangıç yapan ve birkaç hafta içinde 400 milyon dolardan fazla işleme ev sahipliği yapan Purpose ETF’in onayı, kısa bir süre önce gerçekleşmişti.

Sıradaki içerik:

Kanada’da Bir Bitcoin ETF’ine Daha Yeşil Işık Yakıldı