K9 köpeklerinin eğitimini inançlı kılacak prosedür geliştirildi

k9 kopeklerinin egitimini inancli kilacak prosedur gelistirildi QgUjfCIR

k9 kopeklerinin egitimini inancli kilacak prosedur gelistirildi 0 lXmYd8WS

Havaalanları başta olmak üzere çeşitli alanlarda bomba ve patlayıcı için kullanılan köpekler hayli kıymetli vazifeler yerine getirmekle birlikte bu köpeklerin gerçek patlayıcılarla eğitilmesi hem köpekler hem de eğitmenler için risk teşkil edebiliyor.

Artık ise bilim insanları köpeklere ziyan gelmemesi için patlayıcıların kokusunu süratli bir biçimde absorbe edebilen polimer yapı geliştirdi.

Polidimetilsiloksan

k9 kopeklerinin egitimini inancli kilacak prosedur gelistirildi 1 lFnCr6bP

Araştırma takımı patlayıcıları polidimetilsiloksan ( PDMS ) ismi verilen organik polimerle kapalı hava geçirmeyen kaplara koymakla birlikte bahsi geçen polimerin patlayıcıların kokusunu bünyesinde hapsettiği ve böylelikle köpeklerin eğitimnde kullanılabileceği öne sürülüyor lakin bu durumun da bir dezavantajı bulunuyor çünkü bahsi geçen polimerin kokuyu emmesi birkaç hafta sürebiliyor.

Araştırmacılar bu durumu da çeşitli usullerle ( patlayıcıları inançlı bir formda ısıtarak ve polimeri soğutarak ) birkaç güne indirmeyi başardı yani yeni metot sayesinde sürecin haftalar değil sırf birkaç gün sürmesi sağlandı.

Yeni usul köpekler üzeride çift kör olarak test edildi ve sonuçlara nazaran yeni formül muvaffakiyet sağladı. Araştırmacılar yeni usulü gelecekte kullanmayı ve köpekler için ziyanlı olabilecek uyuşturucularla kimyasal hususların kokusunun köpeklere ziyan vermeden eğitim için kullanılmasını hedefliyor.

Yeni araştırma Forensic Chemistry isimli mecmuada yayımlandı.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

K9 köpeklerinin eğitimini inançlı kılacak prosedür geliştirildi