Kripto Para

JPMorgan Yetkilisi: Bitcoin’in Değerinden Endişeliyiz

Alternatif varlıklara yönelik artan talep ile birlikte J.P. Morgan Securities’ten Joyce Chang, Bitcoin ve kripto para birimi alanında yeni bir dinamik gelişme görüyor: bankalar ve fintech arasındaki bir savaş.

Firmanın küresel araştırma başkanı olan Chang, Perşembe günü CNBC’nin “Trading Nation” programına verdiği demeçte, “yüz yüze işlemlerdense dijital hizmetlere gerçekten talep olduğu için fintech bu salgında ana akım haline geliyor.” ifadelerini kullandı.

Bu durum, baskın kripto para birimi olan Bitcoin’in Wall Street’i vahşi bir yolculuğa çıkardığı sırada gerçekleşti. Bitcoin bu yıl yaklaşık %66, son 12 ayda ise %452 oranında arttı.

Chang, “Y kuşağından talep gördük,” dedi. “Kurumsal yatırımcılardan da ilk kez talep gördük.”

Geçen hafta bir araştırma notunca Chang, meslektaşı Amy Ho ile birlikte yatırımcıların çok varlıklı bir portföyünde Bitcoin’in %1 kadar yer kaplayabileceğini yazmıştı.

‘Bitcoin değerlemesi konusunda endişeliyiz’

Ancak Chang, kripto para birimlerinin popülaritesi konusunda kısa vadeli sorunlara işaret etti. Chang, aşağıdaki ifadeleri kullandı:

“Burada, değerlemeler konusunda da endişeliyiz. Geçen Eylül ayından bu yana Bitcoin için yüksek bir sayı olan 11 milyar dolarlık girişlerle piyasa değerinin 700 milyar dolar arttığını gördük.”

Geleneksel yatırımlara alternatif talebin devam edeceğine inanıyor, ancak tahmini bir uyarı ile geliyor. Chang, son olarak şunları belirtiyor:

“Şu anda büyük bir öz sermaye düşüşü sırasında, BTC’nin etkili bir riskten korunma varlığı (hedge) olduğunu görmedik.”

Perşembe günü Bitcoin, borsa endekslerinin de düşüşüyle kayıp yaşadı. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere Bitcoin ve altın, dün Fed Başkanı Jerome Powell’ın konuşmasının ardından düştü. Kripto para birimi, 49 bin dolar civarından 47 bin seviyelerine geriledi. Yazım sırasında da son 24 saatte %2.4’lük bir kayıpla 47.933 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Yeni Donanım

Yeni Donanım sizler için teknolojiyi takip ediyor ve sizlere bilgi veriyor. Yeni Donanım'ı takip edin teknolojinin nabzını burada hissedin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu