JPMorgan, “Uzaydaki” Blockchain Tabanlı Ödeme Testini Tamamladı

jpmorgan uzaydaki blockchain tabanli odeme testini tamamladi 3ThJhHmG

Bankacılık devi JPMorgan Chase, dünya çevresinde dönen uydular arasında bir blockchain ödeme testinin tamamlandığını doğruladı. Bankanın yöneticilerinin Reuters’a verdiği demeçte, olağanüstü deneyin Danimarkalı GomSpace firması ile bir ortaklık olduğu belirtildi.

Çalışma, Nesnelerin İnterneti (IoT) teknolojisinin ödeme işlemeye nasıl dahil edilebileceğini araştırıyor. JPMorgan gibi bankacılık tesisleri, esas olarak tüketici elektroniği ile bağlantılı olan teknolojiden yararlanmaya çalışıyor. JPMorgan blockchain şirketi Onyx CEO’su Umar Farooq’a göre test, blockchain teknolojisinin günlük nesneler arasındaki işlemleri güçlendirebileceğini gösteriyor. Çalışmanın, uyduların ödemeler karşılığında birbirlerine veri sağlayabilecekleri bir pazar yeri kurma olasılığına işaret ettiğini ekliyor.

Farooq, testi uzayda yapmalarının ardındaki motivasyonu şöyle açıkladı:

“Fikir, IoT ödemelerini tamamen merkezi olmayan bir şekilde keşfetmekti. Uzaydan daha merkezi olmayan ve dünyadan bağımsız hiçbir yer yok. İkincisi, biz ‘geek’iz’ ve bu, IoT’yi test etmenin çok daha eğlenceli bir yoluydu.”

Gerçek dünyada IoT ödemeleri, dijital perakende platformlarında süt gibi tüketici malları sipariş edip ödeme yapabilen akıllı buzdolapları gibi güçlü cihazlar olabilir.

JPMorgan’ın “agresif” blockchain yaklaşımı

Test, JPMorgan’ın bankacılık sektöründeki blockchain yeteneklerini keşfetmeye yönelik agresif yaklaşımını vurguluyor. Onyx’i kurmanın yanı sıra JPMorgan, Quorum adıyla kendi dağıtık defter platformunu kurmuş, ancak bunu blockchain şirketi Consensys’a satmıştı. Ayrıca bankanın JPM Coin adlı bir dijital parası bulunuyor.

Birçok blockchain ürünü olmasına rağmen JPMorgan, hala kitlesel ticarileştirmeden önce daha fazla araştırma yapıyor. Farooq, şu ifadeleri kullandı:

“Blockchain’i düşünürseniz, ya hayal kırıklığı çukurunda bir yerdeyiz ya da hype-eğrisinin hemen ötesinde. Bu yüzden JPMorgan’da, teknolojiyi ölçeklendirmeye ve ticarileştirmeye hazır olana kadar nispeten sessiz kaldık.”

Banka, blockchain’e olan ilgisinin geleneksel para transfer sistemlerinin acı noktalarını hafifletmek olduğunu savunuyor. En önemlisi de, JPMorgan’ın blockchain faaliyetlerinin, kripto para birimlerini ana akım haline getirme yolunda bir katalizör görevi görmesi.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

JPMorgan, “Uzaydaki” Blockchain Tabanlı Ödeme Testini Tamamladı