Jiletlerin Uzun Süre Keskin Kalmamasının Bilimsel Sebebi

jiletlerin uzun sure keskin kalmamasinin bilimsel sebebi l2Mf4cv8

Cuma günü Science mecmuasında yayınlanan bir makale, tıraş bıçaklarında bulunan jiletlerin sertliğini neden bu kisimar çabuk kaybettiğini ortaya çıkardı. Sorunun nedeni varsayım edildiği üzere kullanımdan ötürü aşınma değil.

Araştırmaya nazaran jiletlerin metalinde kimi zayıf ve hassas noktalar bulunuyor. Bu noktalar sakallarla çarpıştıkça kırılma ve açılma yapıyor. Bir kez çatlak oluştuktan sonra da açık giderek daha da genişliyor ve jileti kullanılmaz hale getiriyor.

Jiletlerin metali değişebilir

jiletlerin uzun sure keskin kalmamasinin bilimsel sebebi 0

Tıraş bıçaklarında kullandığımız jiletler teknik olarak evimizdeki çatal bıçak gruplarında ve cerrahi mekanında kullanılan metalle tıpkı paslanmaz çelik tipinden üretilir. Bu çelik tipinin üretilmesinde metal eritilerek, yüksek sıcaklıkta işlenir.

Araştırmalara nazaran bu süreçten sonra jilet üzerinde ufak tefek çatlaklar oluşuyor. Bu çatlaklar sakallara temas ettikten sonra giderek daha da fazla açılma eğilimi gösteriyor. Araştırmacılar bu çatlaklara neden olan sorunu tespit ettikten sonra daha güçlü bıçaklar üretme yolları geliştirecek.

Araştırmacılardan Gianluca Roscioli, araştırma kapsamında her üç günde bir çeşitli tek kullanımlık tıraş bıçaklarıyla sakal tıraşı oldu. Daha sonra da her tıraştan sonra bıçaklardaki değişiklikler incelendi. Sonuç olarak C halli yapıların kenarlardan kaybolduğu ortaya çıktı.

Jiletler “keskinlikten kırlıyor”

jiletlerin uzun sure keskin kalmamasinin bilimsel sebebi 1 RteFfaN2

Araştırmanın sonuçlarına nazaran Martensitli çelik ismi verilen bu yapıların bu kadar keskin olmasını sağlayan özelliği birebir vakitte kırılgan olmasına da neden oluyor. Metalin sertleştirilmesi sırasında mikro çatlaklar oluşuyor. Bu çatlaklar daha sonra bir yüzeyle temas ettiğinde C formlu yapılar dökülmeye başlıyor.

Uzmanlara nazaran çatlakların jiletten jilete ve kullanıcıdan kullanıcıya fark etmesinin altında pek çok ayrımlı sebep var. Bunlar ortasında en başı sakal çekerken ayrıyeten bıçağın kullanım açısı, çeliğin homojen karışmamış olması üzere durumlar da jileti etkiliyor. 

Araştırmacılar artık yeni ve daha sağlam bir jilet çeşidi için de patent başvurusu yaptı. Takıma nazaran bu jiletlerin maliyeti daha yüksek olsa da daha fazla tıraş olabilmeyi sağlayacak ve genel olarak atık unsur üretimini de azaltacak. 

Sıradaki içerik:

Jiletlerin Uzun Süre Keskin Kalmamasının Bilimsel Sebebi