Japonya, Akaryakıtlı Araçları Yasaklamaya Hazırlanıyor

japonya akaryakitli araclari yasaklamaya hazirlaniyor 9SgqlRN9

İklim değişikliği ve dünya üzerindeki tesirleri her geçen gün daha önemli bir hal alıyor. Etraf kirliliğinde en büyük hisse sahiplerinden olan otomobil sanayisi ise son yıllarda elektrikli ve hibrit arabaler üreterek sorunun önüne geçmeye çalışıyor. Fakat tekrar de dünya genelindeki satışların büyük bir kısmını fosil yakıtlı araçlar oluşturuyor.

Kamu yayın kuruluşu NHK’nın geçtiğimiz perşembe günü bildirdiğine nazaran Japonya, hibrit ve elektrikli araçların satışını teşvik etmek maksadıyla 2030’lu yılının ortalarına kadar yeni akaryakıtlı yahut dizel arabalerin satışını yasaklayabilir.

Japonya’nın maksadı, 2050 yılına kisimar karbon salınımını sıfıra indirmek:

japonya akaryakitli araclari yasaklamaya hazirlaniyor 0 3zA4WOD6

Hayata geçecek uygulamanın, kafabakan Yoshihide Suga’nın vazifeye geldiğinde işaret ettiği 2050 yılına kisimar sıfır sera gazı emisyonu amacının bir modülü olması bekleniyor. Geçtiğimiz eylül ayında vazifeye gelen Suga, birinci konuşmasında ülkesinin karbon salınımını 2050 yılına kadar sıfıra indirmeyi hedeflediğini açıklamış ve “İklim değişikliğine cevap vermek artık ekonomik büyümenin önünde bir pürüz değil. Alınacak önlemlerin endüstriyel yapıda değişikliklere yol açarak iktisattaki büyümeyi azaltacağına dair fikirlerimizi değiştirmeliyiz” demişti.

Hükümet sözcüsü Katsunobu Kato, perşembe günü düzenlediği basın toplantısında Japonya Sanayi Bakanlığı’nın yıl sonuna kadar bir plan hazırlayacağını ve satış yasağı için resmi bir tarih belirleyeceğini söyledi. NHK’ya nazaran bakanlık, hibrit araçlar da dahil olmak üzere tüm yeni araçların elektrikli olmasını kaide koşmayı düşünüyor.

Kararın resmiyet kazanmasının akabinde Japonya, fosil yakıtlı araçların satışının yasaklanması için kesin bir tarih belirleyen ülkeler ortasına katılacak. Daha evvel Almanya kafata olmak üzere Britanya, Norveç ve ABD ile Kanada’nın kimi bölgelerinde satış yasağı için tarih belirlenmişti.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Japonya, Akaryakıtlı Araçları Yasaklamaya Hazırlanıyor