Genel

Japonlar tekrar yaptı: ‘Kozmik Elmas’ Ryugu’nun örnekleri Dünya’da (VİDEO)

japonlar tekrar yapti kozmik elmas ryugunun ornekleri dunyada video 0 TNK7vfW8

Japonya’nın tarihi Hayabusa2 vazifesinde nihayet memnun sona ulaşıldı. Hayabusa2’nin Ryugu asteroitinden topladığı örnek unsurlar bugün Avustralya’ya iniş yaptı. Japonya böylelikle tarihte ikinci kere olmak üzere kusursuz bir formda asteroit toprağını Dünya’ya getirmeyi başardı.

Numune kapsülünün atmosfere giriş yaptığı anlar:

Hayabusa2’nin Dünya’ya ulaştırdığı örnekler memleketler arası bilim dünyasında büyük bir heyecanla bekleniyordu. Yaklaşık 6 milyar yaşında olan Ryugu’nun Güneş Sistemi’ndeki ömrün yapı taşları olan organik malzemeler içerdiği düşünülüyor. Japon bilim insanları, Ryugu’dan getirilecek örneklerin Güneş Sistemi’nin oluşumuna ve evrimine dair çok kıymetli bilgiler verebileceğini söz etti. Bilhassa de yüzeyin altından toplanan örneklerin çok daha büyük bir potansiyele sahip olduğu belirtiliyor.

Hususla ilgili kimi açıklamalar yapan Japonya Uzay Araştırma Dairesi (JAXA),“Yeryüzü’nü, okyanusları ve ömrü ortaya çıkaran malzemeler milyarlarca yıl evvel güneş sistemini oluşturan ilkel toz bulutunda yer alıyordu. Bu gereçler münasebet halindeydi ve tıpkı üst nesneler içerisinde birbirleriyle kimyasal etkileşime girebiliyorlardı. Bu etkileşimler, bugün bile kimi ilkel nesnelerin (C-tipi asteroitler) içerisinde motamot korunmuş durumda, hasebiyle Ryugu üzere nesnelerden getirilen örnek unsurlar güneş sisteminin evrimine ve hayatı oluşturan yapı taşlarına ışık tutacak.” sözlerini kullandı.

Avustralya’ya iniş yapan kapsül artık Japonya’ya götürülecek ve burada öncelikle Japon araştırmacılar birinci tahlillerini gerçekleştirecekler. Lakin JAXA örneklerin yakında tüm dünyadan araştırmacılara açılacağını belirtiyor. Yani yalnızca Japon bilim insanları değil memleketler arası tüm araştırmacılar asteroit örneklerini inceleme fırsatı yakalayacak. Örneğin daha evvel de Japonya’nın birinci Hayabusa misyonuyla Dünya’ya getirdiği nuımunelerin bir kısmı Türkiye’ye dahi gönderilmişti.

5 milyar kilometre yol kat etti; yalnız macerası devam ediyor

JAXA, Hayabusa2’yi 3 Aralık 2014 tarihinde uzaya fırlatmıştı. Yaklaşık üç buçuk yıllık uzun seyahatin akabinde uzay aracı Haziran 2018’de Ryugu’nun yörüngesine muvaffakiyetle yerleşti. Sonrasında ise Hayabusa yaklaşık bir buçuk yıl boyunca Ryugu’yu tüm ayrıntılarıyla inceledi, en uygun iniş bölgelerini belirledi ve birden fazla örnek husus topladı. Bilimsel manada inanılmaz verimli bir misyona imza atan Hayabusa’nın, altı yıl içerisinde uzayda tam 5,24 milyar kilometre yol kat ettiği belirtildi.

Hayabusa2, numune kapsülünü Yeryüzü’ne bıraktı lakin kendisi yüzeye iniş yapmayacak. Altı yıldır uzayda olan dev sonda, vazifesini tamamlamış olmasına karşın uzaydaki yalnız macerasına kaldığı yerden devam edecek. Japon araştırmacılar, Hayabusa için şimdiden yeni rotalar belirlediklerini açıkladı.

JAXA tarafından yapılan açıklamaya nazaran Hayabusa2 2026 ve 2031 yıllarında iki farklı asteroite yakın geçiş gerçekleştirecek. Bu misyonlar elbette daha küçük çaplı olacak çünkü bunlar Hayabusa’nın tasarım emelleri ortasında yer almıyor. Hayabusa asıl misyonunu esasen tamamladığı için bu ekstra vazifeler pasta üzerindeki çilek olarak kıymetlendirilebilir.

Yeni Donanım

Yeni Donanım sizler için teknolojiyi takip ediyor ve sizlere bilgi veriyor. Yeni Donanım'ı takip edin teknolojinin nabzını burada hissedin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu