Otomobil

İsveçli bir Teşebbüs, Otonom Yük Araçlarını Tanıttı

Her ne kadar park etme kaygısı olmisiman, araba sürmeye odaklanmak gerekmeden seyahat yapma fikri insanlara cazip gelse de otonom araçları dört gözle bekleyen kafaka bir küme daha var: Lojistik kesimi.

Otonom kargo teslimatı alanına giren pek çok firma ve teşebbüs bulunuyor. Bunlardan biri de Einride olsa da firmanın CEO’su ve kurucusu Robert Falck, Pod ismi verilen araçlarının “müşteriye ve kullanıma özel tasarım” olduğunu söylüyor.

Müşteriye özel dizayn

isvecli bir tesebbus otonom yuk araclarini tanitti 0 4dtUJtnM

Falck, yaptığı açıklamisima kendilerini rakiplerinden ayıran noktanın, otonom araç geliştirmelerini müşterilerinin gereksinimlerine özel olarak, gerçek dünyaya uygun halde gerçekleştirmeleri olduğunu söyledi.

Firmanın hedefi, uzaktan denetim edilebilen kamyon elde etmek. Ayrıyeten bu araçlar büsbütün elektrikli sistemle çalışacak. Böylelikle sürdürülebilirliği arttırırken masrafların da azaltılmasına yardımcı olacak. Firmanın açıklamasına nazaran, Pod dünyanın kamuya açık yollarda faaliyet gösteren birinci elektrikli otonom aracı olacak.

Einride’a nazaran Pod ve firmanın “Freight Mobility Platform” hizmeti çeşitli avantajlar sunuyor. Bunların kafaında emisyon ve operasyon maliyetlerindeki düşüş geliyor. Firmanın çalışmalarına nazaran araç, klâsik dizel modellerle kıyaslandığında %200 daha yüksek verimliliğe sahip.

Tasarım avantajı

isvecli bir tesebbus otonom yuk araclarini tanitti 1 yCSrahKL

İsveçli firmaya nazaran aracın iç tasarımı ve yuvarlaklaştırılmış köşeleri, aygıtın depolama kapasitesinden taviz vermeden aerodinamik olarak daha verimli olmasını sağlıyor. Falck, fiyat açısından rekabetçi olabilmeleri halinde geleceğin Pod üzere otonom elektrikli kamyonlarda olduğunu söylüyor.

Araçlarda bir şoför kabini bulunmayacak. Falck bu durumun fiyatları düşürmeye ve elektrik sistemi üzerindeki yükü azaltmaya yardımcı olduğunu ifisime ediyor. Böylelikle bu araçlar başka mısral kamyonetlerle benzeri fiyatlara sahip olabilecek.

Firma şu anda dört ayrımlı araç üzerinde çalışıyor. Bunlardan biri kapalı ağlar için uygun ve saatte 35 kilometre sürate erişebiliyor. Menzili ise 130 km ile 172 kilometre ortasında değişiyor. Aracın yük kapasitesi ise 16 ton olarak açıklanıyor.

Yeni Donanım

Yeni Donanım sizler için teknolojiyi takip ediyor ve sizlere bilgi veriyor. Yeni Donanım'ı takip edin teknolojinin nabzını burada hissedin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu