İşte 2021’de Patlama Yapan 6 DEX Koini

iste 2021de patlama yapan 6 dex koini sI4FOdyl

DeFi’de kilitli toplam değer her hafta yeni zirvelere ulaşıyor. Diğer taraftan bu DEX tokenları sessizce üç basamaklı kazançlar elde ediyor.

DeFi, büyük ölçüde merkezi olmayan borsalar (DEX) tarafından oluşturuldu. En yeni tokenlara ve projelere kolay erişim sağlıyor. Bu nedenle güçlü temeller sayesinde, bir yıl içinde giderek öneme kavuştu.

İşte merkezi olmayan finans sektöründeki en iyi performans gösteren tokenlardan altı tanesi.

DEX Koini: UNI

iste 2021de patlama yapan 6 dex koini 0 gqenLwOJ

Uniswap, iki ERC-20 tokenı arasında bir token takasına izin veren basit bir kullanıcı arayüzünün mütevazı başlangıcından, şu anda günlük ortalama 1 milyar dolarlık işlem hacmi ve 3.95 milyar dolar değerinde likiditenin kilitlendiği hızla gelişen bir DeFi protokolü.

iste 2021de patlama yapan 6 dex koini 1

Başlangıçta Uniswap platformu, yerel bir token olmadan faaliyete geçti. Toplanan ücretler bir likidite rezervine girdi. Ancak proje, platform kullanıcılarına ve likidite sağlayıcılarına, aynı arayüzü sunan rakip SushiSwap (SUSHI) platformunun lansmanını takiben sürpriz bir airdrop gerçekleştirdi. O sırada uniswap ancak SUSHI yönetim tokenını içeriyordu.

Piyasaya sürülmesinin ve ardından en iyi borsalarda listelenmesinin ardından, UNI 4 Kasım’da 1,93 dolara kadar düşük bir düzeltme yapmadan önce hızla 7,00 doların üzerine çıktı.

O zamandan beri UNI’nin fiyatı 20 Şubat’ta tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 32.50 $’a tırmanmaya devam etti.

Uniswap v3’ün piyasaya sürülme heyecanı ve token sahiplerinin UNI’lerini stake etme ve ücretlerin bir kısmını toplama yeteneği, talebi ve token fiyatını yükseltmeye yardımcı olmaya devam ediyor.

SUSHI / USDT

SushiSwap, Uniswap’in bir klonu olarak başlamasından, lider geliştiricinin tokenlarını piyasaya sürmesine ve ardından tüm fonları proje geliştirmeye bağışlamasına kadar tartışmalı bir köken hikayesine sahip. Ancak o zamandan beri topluluk katılımı ve token fiyatı açısından en iyi DEX olarak ortaya çıktı.

Yönetim ve staking, SUSHI sahiplerinin yararlandığı ilk özelliklerdi. Ayrıca bazılarının Uniswap’ta “vampir saldırısı” olarak adlandırdığı erken likidite sağlayıcıları için artan teşviklerdi.

Listelemeden sonra, SUSHI fiyatı 29 Ağustos’ta 1,16 ABD dolarından 1 Eylül’de 8,84 dolara geldi.Ancak açık piyasada lider geliştirici “Şef Nomi’nin” token dökümü SUSHI’nin 4 Kasım’da 0,475 ABD dolarına kadar düşmesine neden oldu.

iste 2021de patlama yapan 6 dex koini 2 LCG3adys

O zamandan beri SUSHI fiyatı 20 Şubat’ta %4.080’den fazla artarak 19.77 $’a yükseldi ve Sushi şu anda protokol için likidite sağlayan 3.56 milyar $ ile kilitli toplam değer (TVL) açısından altıncı sırada yer alan DeFi platformu oldu.

CAKE / USD

PancakeSwap (CAKE), projenin rekabetçi bir DEX ve Binance Smart Chain’deki (BSC) ilk milyar dolarlık proje olarak ortaya çıkmasıyla 2021’in ilk iki ayında fiyatta önemli bir artış gördü.

Ethereum (ETH) ağında hızla yükselen ücretler, BSC’nin en iyi Ethereum tabanlı rakiplerinden likidite ve kullanıcıları boşaltması için kapıyı açtı ve CAKE bu süreci kolaylaştırmak için adım attı.

Protokol, bir DeFi platformu olmanın yanı sıra, kripto para birimlerindeki “sıcak konu” eğilimlerine yer veriyor. Genişleyen bir stake havuzu listesi, verim çiftliği fırsatları, bir koleksiyon bölümü ve yerleşik bir piyango sunuyor.

Ocak 2021’in sonlarından önce, CAKE, 3 Kasım 2020’de tüm zamanların en düşük seviyesi olan 0,194 $ ile 0,70 $’ın altında işlem gördü.

iste 2021de patlama yapan 6 dex koini 3 9fEeqh3w

0.194 $’lık düşük seviyesinden bu yana CAKE, Binance ekosisteminin önemli kaynakları sayesinde Binance Smart Chain’in Ethereum ağının en büyük rakibi olarak ortaya çıktığı için 19 Şubat’ta %11.000 artarak tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 20.33 $’a ulaştı.

SRM / USDT

Serum (SRM), Solana blok zinciri ağında çalışan merkezi olmayan bir türev borsası. DEX, Solana ekibi ile FTX kripto türev borsası operatörleri arasındaki işbirliğinin bir sonucudur.

Solana, 50.000 tps’ye kadar test edilen mevcut kapasite ile saniyede 710.000 işlem (tps) tepki verme potansiyeli nedeniyle DEX’i barındırmak üzere seçildi. Ethereum ağı şu anda ağ tıkanıklığı nedeniyle 15 tps ve yüksek ücretler sunarken, Solana ve Serum DEX yakında daha düşük bir ücret ortamı arayan traderların kullanımının arttığını görebilir.

SRM, token sahiplerine tokenlarını bir getiri elde etmek için stake etme ve borsadaki işlem ücretlerini %50’ye kadar düşürmek için kullanma olanağı sunuyor. Borsa, 100’den fazla doğrulayıcıdan oluşan bir ağ aracılığıyla farklı blok zincirlerinde varlıkların güvene dayalı değişimine izin veren çapraz zincir desteği sunuyor.

iste 2021de patlama yapan 6 dex koini 4 A5qKHKgK

2020 yazında DeFi’nin lansmanından sonra bir fiyat kırılmasının ardından, SRM fiyatı, destek bulmadan ve yükselmeden önce 4 Kasım’da 0,78 $’a düştü. O zamandan beri, Ethereum dışındaki seçenekler ilgi kazanmaya başladığından, 25 Şubat’ta %944’ten fazla artarak 8,13 dolara yükseldi.

LINA / USDT

Linear Finance (LINA), başlangıçta bir ERC-20 tokenı olarak piyasaya sürüldükten sonra Binance Smart Chain’de kısa süre önce başlatılan DeFi sahnesine yeni bir geliş yaptı.

” Liquids” olarak bilinen Linear’ın sentetik varlık tokenlarını çıkartmak için tokenları kilitleyebilmenin yanı sıra, protokol, kullanıcıların dinamik fiyat akışlarını kullanarak ve merkezi olmayan finans ortamında ticaret yaparak forex ve emtialar gibi geleneksel varlıklara erişmesine olanak tanıyor.

Linear’ın zincirler arası yaklaşımı, kullanıcıların daha düşük ücretlerden yararlanmasına olanak tanır ve yerleşik oracle çözümü, şu anda Ethereum üzerine kurulu protokollerde yaşanan oracle frontrunning sorunuyla mücadeleye yardımcı olur.

LINA için gelecek planları, yönetim yeteneklerinin yaygınlaştırılmasını ve topluluk üyelerinin projenin gelecekteki yönü üzerinde oy kullanmalarına izin vermeyi de içeriyor. Bu, işlem ücretlerinin maliyetine ve sigorta fonuna ne kadar tahsis edileceğine karar vermeyi içerecek.

iste 2021de patlama yapan 6 dex koini 5

Eylül 2020’de piyasaya sürülmesinin ardından LINA fiyatı, Binance Smart Chain’e ve çeşitli ortaklıklar ve borsa listeleme duyurularından sonra 12 Şubat’ta %3300’lük artış göstermeden önce 0,0047 $’a düştü.

Waves Exchange ve Büyüyen DeFi Uygulamaları Paketi

Waves (WAVES), merkezi olmayan borsalar dahil olmak üzere çeşitli dapp’leri ve akıllı sözleşmeleri destekleyebilen çok amaçlı bir blok zinciridir.

Diğer taraftan Waves ekosisteminin ayrılmaz parçalarından biri, başlangıçta 2017’de Waves DEX olarak başlatılan ve büyük kripto para birimi varlıkları ve Waves protokolünde basılan tokenlar için hızlı, güvenli ve düşük maliyetli ticaret ve stake etme olanağı sunan Waves Exchange’tir.

Waves Exchange şu anda ortalama 24 saatlik 10 milyon dolarlık bir işlem hacmi yaşarken, Swop.fi gibi genişleyen bir DeFi uygulaması paketinin yanı sıra WAVES’teki son fiyat artışları, Ethereum ağındaki ücretler olarak Waves ekosistemi için bir etkinlik akışına yol açabilir.

Sıradaki içerik:

İşte 2021’de Patlama Yapan 6 DEX Koini