İstanbulPark Yarış Pistinin Gerçek Özellikleri

istanbulpark yaris pistinin gercek ozellikleri usGW7eGM

Nefes kesici anlara sahne olan Formula 1 Türkiye Grand Prix’si nihayet geçtiğimiz gün tamamlandı. Mercedes’in İngiliz pilotu Lewis Hamilton’ın başkan tamamladığı yarışı tüm dünya dikkatle takip ederken en az yarış kisimar konuşulan bir başka olaysa şampiyonun pist hakkında sarf ettiği kelamlar oldu.

Twitter hesabından yaptığı açıklamisima pistin üretimi için milyonlar harcandığından bahseden İngiliz pilot, yeni asfalt için milyonlar harcamak yerine sisimece temizlenmesinin kâfi olabileceğini söyleyerek sitem etti. Pekala, son periyotların gündem hususu haline gelen İstanbul Park yarış pistinin gerçek özellikleri neler? Gelin, daha yakından göz atalım.

İstanbul Park yarış pistinin özellikleri:

istanbulpark yaris pistinin gercek ozellikleri 0 4ddMXObQ

Zorluğuyla lisanlara destan olan ve 2005-2011 yılları ortasında toplamda 7 yarışa konut sahipliği yapan İstanbul Park, 300 milyon lira karşılığında inşa edildi. Pistte 2005 yılında düzenlenen birinci tertibi Mercedes’in pilotu Kimi Raikkonen kazanırken, bu yarışı tam 160 bin kişi tribünlerden canlı olarak takip etti.

Pist üzerinde bu vakte kadar düzenlenen yarışlarda en çok kazanan pilot olma unvanı üst üste 3 yarışla Brezilyalı Felipe Massa’ya ilişkin. Massa’nın galibiyetleri sayesinde pistte en çok kazanan grup olma unvanı da Ferrari’nin elinde bulunuyor.

Ünü kulaktan kulağa yayılan 8. virajdan da bahsetmek gerekirse arka arda 4 köşe noktasına sahip olan bu kısım, yaklaşık 600 metrelik uzunluğuyla pilotları bir epey korkutuyor. Bunun üzerine olumsuz hava kuralları ve ıslak yer de eklenince 8. virajın pilotlar için gereğinden fazla zorlayıcı olduğu söylenebilir.

istanbulpark yaris pistinin gercek ozellikleri 1 RtEhc5XU

Lewis Hamilton’ın açıklamalarından sonra gündemden düşmeyen İstanbul Park yarış pistinin özelliklerinden bahsettiğimiz yazımızın burisima sonuna geliyoruz. Pist hakkında daha fazla bilgi almak için çabucak üstten görüntümüzü izleyebilir, bunun üzere daha fazla içeriğe ulaşmak için sitemizi ve YouTube kanalımızı takip edebilirsiniz.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

İstanbulPark Yarış Pistinin Gerçek Özellikleri