Isaac Newton’un Kıyametle İlgilendiği Ortaya Çıktı

isaac newtonun kiyametle ilgilendigi ortaya cikti CHv4Xfte

Isaac Newton’u hepimiz biliriz. Daha çok fizik maddeleriyle bilinen Newton, birebir vakitte bir matematikçi, astronom, mucit ve bir filozoftur. Tüm dünya onu, yaptığı bilimsel çalışmalarla biliyor olsa da ortaya çıkan son bilgiler, Isaac Newton’un bilim dışı sorunlarla de ziyadesiyle ilgili olduğunu gösteriyor. Bu bilim insanı, oysaki kıyamet teorileri ile de ziyadesiyle ilgiliymiş.

Dünyanın en büyük koleksiyon şirketlerinden bir tanesi olan Sotheby’s, ulaştığı yeni bir değerli koleksiyonu açık artırmaya çıkardı. Şirket bu koleksiyonun Newton’a ilişkin olduğunu, el yazması içerikte çok kıymetli detayların yer aldığını söylüyor. İşte bu el yazması yapıtde alan yer kimi şeyler de Isaac Newton’un, kıyamet teorilerini anlatıyor. Lakin bu teoriler, ne yazık ki açık açık anlatılmıyor.

İşte Newton’a ilişkin olan o el yazması yapıtden bir kesim

isaac newtonun kiyametle ilgilendigi ortaya cikti 0 AJedvrKN

El yazması yapıtler, her vakit için çok değerli olmuşlardı. Bunun nedeniyse bu çeşit yapıtların hem tarihe iz bırakan adlere ilişkin olması hem de bu eserler içinde bugüne kadar bilinmemiş şeylere ulaşılabilecek olmasıdır. İşte satışa çıkarılan yapıtin içindeki tüm bilgilerin açıklanmama sebebi de bu. Esasen şirket, bu el yazması için 280 bin sterlinden başlayan fiyatlar çekiyor.

Bu arisima Newton’a ilişkin el yazması, ne yazık ki bir bütün halinde değil. Argümanlara nazaran Newton’un “Diamond” isimli köpeği, bir gün kazara konuttaki mumu düşürüyor. O mum da Newton’un meskeninde yangın çıkarıyor. Yeniden savlara nazaran bu el yazması da yangından nasibini alıyor ve önemli bir kısmı yanmış halde kurtarılıyor. Bu yüzden el yazmasında yer alan bilgileri bir bütün haline getirmek, pek de mümkün değilmiş üzere görünüyor.

Newton, İncil’de gördüğü kıyamet teorilerinin gerçek olabileceğini düşünmüş

isaac newtonun kiyametle ilgilendigi ortaya cikti 1 2Ft2Xw6W

Newton, bu el yazması yapıtde Mısır’daki “Keops Pramidi“ne odaklanıyor. Bunun nedeniyse, kelam konusu piramidin imalinde “cubit” isimli ölçü ünitesinin kullanılmasıydı. Newton, gezegenin farklı alanlerinde kullanılan ve kullandığı alanlerde değişik sonuçlar veren bu ölçü ünitesini kullanarak, çok değerli bilgiler edinip tahminen de gezegenin geleceğini değiştirebileceğine inanıyordu.

Newton’un hedefi, Mısır’daki cubit ölçüsüyle alan çekimine yönelik ayrıntılı bilgi sahibi olmaktı. Ayrıyeten bilim insanı, bu çalışmayla Dünya’nın etrafı için de en gerçek ölçüme ulaşabileceğini düşünüyordu. İncil’e göreyse kıyametin kopacağı tarih, yapılacak hesaplamalarla tespit edilebilirdi. İşte Newton, kelam konusu el yazmasında tüm bunlardan bahsediyordu. İşin garip tarafıysa Newton, bugünün bamkafaka inceleme yerlarını, birbirinden ayırmisiman hareket etmeye çalışıyordu.

isaac newtonun kiyametle ilgilendigi ortaya cikti 2 Q44fAkQU

Hususla ilgili açıklamalarda bulunan el yazması uzmanı Gabriel Heaton, ele geçirilen anladığı kisimarıyla Newton’un, alan çekimi yasası için ispat arayışında olduğunu söylüyor. Buna ek olarak Mısır Uygarlığı’nın yaptığı simya çalışmalarını sakladığını düşünen Newton, bu mevzuyu da açıklamak istiyordu. İşte tüm bu olaylar silsilesi, Newton’un sisimece bir bilim insanı olarak düşünülmemesi gerektiğini ortaya koyuyor.

Sıradaki içerik:

Isaac Newton’un Kıyametle İlgilendiği Ortaya Çıktı