iPhone modellerinde ekran altı kamera periyodu yakın

iphone modellerinde ekran alti kamera periyodu yakin Hnjng9DO

iphone modellerinde ekran alti kamera periyodu yakin 0 pW54DlAA

Akıllı telefonlarda ekranı daha çerçevesiz hale getirmek için çentik ile başlayan trend daha sonra sistemli kamera ve nihayet ekran altı kamera teknolojilerine yöneldi. Apple da ekran altı kameralar için teknoloji geliştiriyor.

Çerçevesiz iPhone yakın

Apple’ın bir müddettir ekran altı kamera teknolojisine yeşil ışık yaktığı sav ediliyordu ve ortaya çıkan bir patent başvurusu ile bu doğrulandı. 9 Nisan 2019 yılında hazırlanan patent evrakı firmanın bir epey yol katettiğini gösteriyor.

Ekran altı kamera teknolojilerinde çekim esnasında şeffaflaşan bir piksel matriksi, denetim yongası, özel ekran şoförü ve özel bir algoritma üzere karmaşık bileşenler gerekiyor. Bu bakımdan maliyetleri de yüksek.

Apple’ın yaptığı patent müracaatında da misal ögeler geliştirilmiş. Firma bu sistemi işlevsel ve yapısal bir katman olarak isimlendiriyor. Bununla birlikte teknoloji üst kısımdaki çerçeve ile birleşerek bir yapı oluşturuyor.

Bu teknolojinin ne vakit iPhone modellerinde kullanılacağı bilinmiyor lakin firmanın olgunlaşmasını bekleyeceğine kuşku yok. Yan kısma entegre bir Touch ID okuyucusu ile ekran altı kameranın büsbütün çerçevesiz iPhone modellerine imkan tanıyacağı da bir gerçek.

Sıradaki içerik:

iPhone modellerinde ekran altı kamera periyodu yakın