Mobil

iOS 14’te Uygulama Simgeleri Nasıl Değiştirilir?

iPhone ve iPisim kullanıcılarının işletim sisteminde en şikayetçi oldukları bahislerden bir tanesi de yetersiz özelleştirme seçenekleriydi. Kullanıcı şikayetlerini dikkate alan Apple, son iOS güncellemesi olan iOS 14 ile birlikte pek çok yeni emniyetlik ve özelleştirme seçeneğini kullanıcılarına sundu. O denli ki, iOS 14 güncellemesi ile birlikte artık ana ekranda gördüğünüz uygulama simgelerini bile değiştirebilirsiniz.

Pekala, iOS 14 uygulama simgeleri değiştirme süreci nasıl yapılır? Evvelden bu süreç için üçüncü taraf taşınabilir uygulamaları kullanmak ya da aygıta jailbreak süreci yapmak gerekiyordu. iOS 14 ile birlikte artık iPhone ve iPad kullanıcıları hiçbir ek taşınabilir uygulama kullanmadan uygulama simgelerini değiştirebiliyorlar. Sizin için iOS 14’te uygulama simgeleri nasıl değiştirilir sorusunu yanıtladık ve adım isimım süreç detaylarını anlattık.

iOS 14 uygulama simgeleri nasıl değiştirilir?

 • adım #1: Kestirmeler uygulamasını açın.
 • adım #2: Sağ üst köşedeki + butonuna dokunun.
 • adım #3: Süreç Ekle butonuna dokunun.
 • adım #4: Uygulamayı Aç kestirmesi ekleyin.
 • adım #5: Uygulamasını Aç yazısının yanındaki Seç butonuna dokunun.
 • adım #6: Kestirme ile açılmasını istediğiniz uygulamayı seçin.
 • adım #7: Akabinde sağ üst köşedeki üç nokta butonuna dokunun.
 • isimım #8: Kestirmeye bir ad verin.
 • isimım #9: Ana Ekrana Ekle butonuna dokunun.
 • isimım #10: Mavi çerçeveli kestirme simgesine dokunun.
 • isimım #11: Arşivinizden bir görsel seçin ya da fotoğraf çekin.
 • isimım #12: Ana ekranda görünecek bir ad yazın.
 • isimım #13: Ekle butonuna dokunun.
 • adım #14: Bitti butonuna dokunun.
 • isimım #15: Süreç tamam.

ios 14te uygulama simgeleri nasil degistirilir 0 ustXhmqd

iOS 14 uygulama simgeleri değiştirme süreci ile aslında o taşınabilir uygulamanın simgesini direkt olarak değiştirmiyorsunuz. Sırf o taşınabilir uygulamanın açılması için ana ekrana yeni bir simge ekliyorsunuz. Tıpkı süreci başka kestirmeler için de kullanabilirsiniz. Yani sırf uygulama simgesi değil, rastgele bir süreç için ana ekranda bir öğe de oluşturabilirsiniz. 

isimım #1: Kestirmeler uygulamasını açın:

ios 14te uygulama simgeleri nasil degistirilir 1

Kestirmeler; iOS 14 ile birlikte gelen, iPhone ve iPisim aygıtlarınızda sık kullanıdığınız süreç ve taşınabilir uygulamalara çok daha kolay bir formda ulaşmanızı sağlayan bir özelliktir. Uygulamanın güncelleme ile birlikte aygıta yüklenmesi gerekiyor lakin bulamazsanız App Store üzerinden de indirebilirsiniz. 

adım #2: Sağ üst köşedeki + butonuna dokunun:

ios 14te uygulama simgeleri nasil degistirilir 2

Kestirmeler uygulamasını açtığınız vakit uygulamanın ana ekranında karşınıza oluşturduğunuz tüm kestirmeler çıkacak. Daha evvel bir kestirme oluşturmadıysanız bu ekran boş olacak. Yeni bir kestirme oluşturmak için sağ üst köşede bulunan + butonuna dokunmanız kâfi olacak.

adım #3: Süreç Ekle butonuna dokunun:

ios 14te uygulama simgeleri nasil degistirilir 3 2ezvtwnX

Kestirmeler ana ekranında + butonuna basarak açtığınız Yeni Kestirme sayfası üzerinden kolay kolay sık kullandığınız bir sürecin ya da taşınabilir uygulamanın kestirmesini yani kısayolunu oluşturabilirsiniz. Bunun için Süreç Ekle butonuna dokunmanız kâfi olacak.

adım #4: Uygulamayı Aç kestirmesi ekleyin:

ios 14te uygulama simgeleri nasil degistirilir 4 RUQ7Qurl

Süreç Ekle butonuna dokunduğunuz vakit karşınıza sık kullandığınız taşınabilir uygulamalar, sık yaptığınız süreçler ve teklifler çıkacak. Makul bir uygulamanın simgesini değiştirmek için arama çubuğuna Uygulamayı Aç yazın ve aratın. Arama sonuçlarında Uygulamayı Aç sürecini göreceksiniz. Dokunarak ekleyin.

adım #5: Uygulamasını Aç yazısının yanındaki Seç butonuna dokunun:

ios 14te uygulama simgeleri nasil degistirilir 5 mQcSeD1J

Uygulamayı Aç seçeneği sadece bir süreci tabir ediyor. Kullanılabilir olması için sürece bir uygulama eklemeniz  gerekiyor. Bunun için Uygulamasını Aç yazısının yanındaki Seç butonuna dokunun. Karşınıza aygıtınızda yüklü olan tüm taşınabilir uygulamalar çıkacak. 

isimım #6: Kestirme ile açılmasını istediğiniz uygulamayı seçin:

ios 14te uygulama simgeleri nasil degistirilir 6 ErVQLOjd

Seç butonuna dokunduğunuz vakit karşınıza çıkan aygıtınızda yüklü tüm taşınabilir uygulamalar ortasından simgesini değiştirmek istediğiniz uygulamayı seçerek sürece ekleyin. Bu noktisiman sonra oluşturduğunuz kestirme, sizi seçtiğiniz taşınabilir uygulamaya yönlendirecektir. 

isimım #7: Akabinde sağ üst köşedeki üç nokta butonuna dokunun:

ios 14te uygulama simgeleri nasil degistirilir 7 1jJIIUXp

Taşınabilir uygulamayı kestirme sürecine ekledikten sonra sıra özelleştirme seçeneklerini düzenlemeye geliyor. Bunun için Kestirmeler uygulamasının sağ üst köşesinde göreceğiniz üç nokta butonuna dokunmanız kâfi. Karşınıza özelleştirme seçenekleri çıkacak. 

isimım #8: Kestirmeye bir ad verin:

ios 14te uygulama simgeleri nasil degistirilir 8 EngBrFjM

Oluşturduğunuz kestirmenin özelleştirme ayarları ekranı üzerinden kestirmeye bir isim verebilirsiniz. Bu zarurî bir durum değil fakat ilerleyen vakitlerde çok daha fazla kestirme oluşturduğunuz vakit karmaşa oluşmasını engelleyecektir. 

adım #9: Ana Ekrana Ekle butonuna dokunun:

ios 14te uygulama simgeleri nasil degistirilir 9 7pIyw9GA

Oluşturduğunuz, bir taşınabilir uygulama eklediğiniz ve isim verdiğiniz süreç kestirmesini ana ekran üzerine eklemeniz gerekiyor. Böylelikle oluşturduğunuz kestirme tıpkı sistem uygulamaları ya da sizin yüklediğiniz taşınabilir uygulamalar üzere görünecek. 

isimım #10: Mavi çerçeveli kestirme simgesine dokunun:

ios 14te uygulama simgeleri nasil degistirilir 10 jGVQYLKA

Ana Ekrana Ekle butonu ile oluşturduğunuz kestirmenin ana ekranda görünmesini sağlisimınız. Lakin bahsimiz olan uygulama simgesi değiştirme süreci için uygulamaya bir görsel eklemeniz gerekiyor. Bunun için simgeyi düzenleme satırında göreceğiniz mavi çerçeveli simgeye dokunmanız kâfi.

adım #11: Arşivinizden bir görsel seçin ya da fotoğraf çekin:

ios 14te uygulama simgeleri nasil degistirilir 11 Omsb8KiD

Uygulama simgesi oluşturmak için karşınıza üç farklı seçenek çıkacak; Belge Seç ile belgelerinizden bir görsel seçebilir, Fotoğraf Seç ile Fotoğraflar üzerinden bir görsel seçebilir, Fotoğraf Çek ile kameranızı açabilir ve o an bir fotoğraf çekebilirsiniz. Seçiminizin akabinde görsele bir çerçeve belirlealanek daha beğenilen bir manzara yakalayabilirsiniz. 

adım #12: Ana ekranda görünecek bir isim yazın:

ios 14te uygulama simgeleri nasil degistirilir 12 i2Qff6tY

Oluşturduğunuz süreç kestirmesine gönlünüzce bir görsel ekledikten sonra sıra ana ekranda görünecek bir isim eklemeye geliyor. Buraya yazacağınız ad, direkt olarak ana ekranda görünecek simgenin ismi olacak. Bu nedenle sürece eklediğiniz taşınabilir uygulamanın ismini ya da buna emsal bir ismi yazmayı düşünebilirsiniz. 

adım #13: Ekle butonuna dokunun:

ios 14te uygulama simgeleri nasil degistirilir 13 WYfVEICj

Ana ekrana eklenecek süreç kestirmeniz ile ilgili yaptığınız tüm özelleştirmeleri bir defa daha denetim edin. Şayet özelleştirme ayarlarından gereğince mutluysanız Ekle butonuna dokunarak kestirmenizi ana ekrana ekleyebilirsiniz. 

isimım #14: Bitti butonuna dokunun:

ios 14te uygulama simgeleri nasil degistirilir 14 KLy2wbVq

Oluşturduğunuz süreç kestirmesi ana ekrana eklendi. Karşınızda hala süreç kestirmesinin detaylarını göreceksiniz. Yapacağınız öbür bir süreç yoksa Bitti butonu ile ekranı kapatabilirsiniz. Süreç tamamlandı, uygulama simgesi değiştirildi.

Daha evvel anlattığımız üzere aslında taşınabilir uygulamanın simgesi değişmedi. Sırf, artık o taşınabilir uygulamaya oluşturduğunuz ve özelleştirdiğiniz bir simge üzerinden ulaşıyorsunuz. Karmaşa olmaması için iki simgeyi birbirinden farklı noktalara alanleştirmeyi tercih edebilirsiniz.

Sizin için iOS 14’te uygulama simgeleri nasıl değiştirilir sorusunu cevapladık ve adım adım süreç detaylarını anlattık. Kestirmeler uygulaması üzerinden yaptığınız tüm işlemlere  ve kullandığınız taşınabilir uygulamalara özel kestirmeler ve simgeler yaratabilirsiniz. 

Yeni Donanım

Yeni Donanım sizler için teknolojiyi takip ediyor ve sizlere bilgi veriyor. Yeni Donanım'ı takip edin teknolojinin nabzını burada hissedin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu