Sosyal Medya

Instagram’a İçerik Hak Talebi Geliyor

Toplumsal medya devi Facebook, kullanıcılar için yeni bir hizmet üzerinde çalıştığını duyurdu. Şirketin “Hak Idaresi Platformu” üzerinden yapılan açıklamalarda, bundan sonra bir kullanıcının, bir gönderi için hak talebinde bulunacağı söz edildi. Üstelik bu durum, Facebook ve Instagram’da kullanılabilir olacak. Yani Instagram’da yeni bir devrin başlamakta olduğunu tabir edebiliriz.

Facebook yetkilileri tarafından yapılan açıklamalara nazaran yeni hizmet, şu an için birtakım iş ortaklarıyla test ediliyor. Yetkililer, bu ortakların kimler olduğunu açıklamadılar lakin Facebook ve Instagram’da artık yeni bir periyodun kafalisimığını tabir edebiliriz. Zira görünüşe nazaran bir kullanıcı, şayet kendine ilişkin bir içeriğin öbür bir hesapta paylaşıldığını görürse, o içeriği kaldırtma hakkına sahip olacak. 

instagrama icerik hak talebi geliyor 0 v2Ue92Ek

Facebook’un açıklamalarına nazaran kullanıcılar, yaptıkları paylaşımların meta bilgilerini bir CSV evrakı olarak Facebook’un Hak Idare Paneli’ne yükleyecek. Kullanıcı, bu sürecin akabinde da içeriği için belli filtreler uygulayacak. Bu sayede de içeriğin korunması kafalamış olacak. Öteki bir kullanıcı, tıpkı içeriği paylaştığı takdirde içeriğin temel sahibi, bu gönderinin kaldırılmasını talep edebilecek. Fakat bu bağlamda karşı tarafın şikayet hakkının olduğunu unutmamak gerekiyor. Facebook’a nazaran temel kriter, içeriğin birinci olarak kim tarafından Hak Idare Paneli’ne eklenecek oluşu.

Facebook’un açıklamalarına nazaran kullanıcılar, kendilerine ilişkin gönderiler için ülke sınırlamaları da yapabilecekler. Yani bir gönderi için yalnızca Türkiye sonları içinde hak sahipliği talep edilebilecek. Bu sayede kullanıcılara muhakkak bir özgürlük de sunulmuş olacak. Dilerseniz artık, bu özelliğin tam olarak ne işe yarayabileceğini bir örnekle izah edelim.

instagrama icerik hak talebi geliyor 1 d9r5PXGb

Diyelim ki dünyanın en tanınan belgesel kanallarından National Geographic, Instagram ya da Facebook üzerinden bir gönderi paylaştı. Eğer National Geographic, bu gönderiyi Facebook Hal Idare Paneli’ne ekleyip Türkiye için hak talebinde bulunursa, Türkiye’deki öteki Instagram hesapları bu gönderiyi paylaşamayacak. Paylaşılsa bile National Geographic, bu durumun ayrımında olup, içeriğin kaldırılması için yetkili üniteleri harekete geçirebilecek.

Bu cins bir özelliği özellikle de viral içerikler için görmek farklı olacak. Zira sizlerin de çok yeterli bildiği üzere Instagram’a girip akış sayfanızda dolaşmaya kafalarsanız, bir içeriğin birden çok hesapta paylaşıldığını görürsünüz. İşte yeni hizmet, bunun önüne geçebilecek üzere görünüyor lakin Facebook’un viral içerikler için nasıl bir metot düşündüğü şu an için bilinmiyor. Ayrıyeten bu hizmetin tüm kullanıcılara ne vakit sunulacağı da şu an için bilinmiyor.

Yeni Donanım

Yeni Donanım sizler için teknolojiyi takip ediyor ve sizlere bilgi veriyor. Yeni Donanım'ı takip edin teknolojinin nabzını burada hissedin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu