Instagram, Şüpheli Hesaplardan Kimlik Doğrulaması İsteyecek

instagram supheli hesaplardan kimlik dogrulamasi isteyecek vMTb7fz7

Son devirde botlara ve manipülatif kümelere karşı önemli bir çalışma içerisine giren toplumsal medya platformlarından biri de Instagram. Facebook’a ilişkin olan platform, artık birtakım kullanıcılarından doğrulama istemeye hazırlanıyor.

Firmisiman yapılan açıklamaya nazaran bu tıp bir istekte bulunulacak olan hesaplar, “potansiyel olarak temelsiz davranışlarda bulunmuş olanlar ortasından seçilecek. Geri kmekan kullanıcıları etkileyecek bir durum bulunmayacak.

Öteki kullanıcıları etkilemeyecek

instagram supheli hesaplardan kimlik dogrulamasi isteyecek 0 TPat736D

Instagram’dan yapılan açıklamisima, yeni düzenlemenin sırisiman kullanıcıları etkilemeyeceği vurgulandı. Yeni sistemde kuşkulu görülen hesaplardan kimlik doğrulama istenecek. Bu hesaplar ortasında “koordineli yapay davranış içine girme potansiyeli olanlar, takipçilerinin birçok öteki pozisyonlarda olanlar yahut otomasyon izi bulunan hesaplar” yer alacak.

Yeni kurallara nazaran hesaplardan resmi bir kimlik evrakı ile kim olduklarını doğrulamaları istenecek. Bunu gerçekleştirmemeleri durumunda ise Instagram, gönderilerini daha alt sıralara alabilecek, etkileşimlerini kısıtlayabilecek yahut hesaplarını büsbütün askıya alabilecek.

Facebook, kendisine bağlı olan platformlarda troll aktivitelerini, botları ve manipülasyon çalışmalarını durdurmak için ağır bir efor sarf ediyor. Daha evvelki ABD seçimleri sonrasında güç günler yaşayan firma, 2020 seçimlerinden sonra da emsal tartışmaların içinde kalmak istemiyor. Bu nedenle de manipülasyonları engellemek için ağır efor sarf ediyorlar.

Instagram tenkitlerden kurtulmaya çalışıyor

instagram supheli hesaplardan kimlik dogrulamasi isteyecek 1 ABluPBUT

Instagram son devirde platformun manipülasyon ve seçime müdahale için kullanılmasını engellemek konusunda gereğince uğraş göstermek ile suçlanıyordu. 2016 yılında Rus seçimleri incelendiğinde IRA’nın kullandığı en tesirli aracın Instagram olduğunu argüman eden Senato İstihbarat Raporu açıklanmıştı.

Instagram 2020 yılındaki seçimler öncesinde aldığı yeni karar ve uygulamaya koyacağı yeni yollarla platformdan trolleri ve botları temizlemeyi planlıyor. Bu çabanın ne kisimar kafaarılı olacağını ise daima birlikte göreceğiz. Öte yandan geçmişe baktığımızda trollerin her vakit için algoritmaları aşmanın yeni yollarını bulduğunu görüyoruz. Önümüzdeki devir epeyce değişik olacak üzere duruyor.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Instagram, Şüpheli Hesaplardan Kimlik Doğrulaması İsteyecek