Instagram, #Sikh Etiketini Yine Engelledi

instagram sikh etiketini yine engelledi hQY4eptF

Geçtiğimiz mart ayında Facebook ve Instagram’da ‘#sikh’ etiketi büsbütün engellenmişti. Facebook’tan yapılan açıklamisima etiketin bir yanlışlık sonucu engellendiği belirtilmiş ve günümüze kisimar etikete rastgele bir mani uygulanmamıştı. Lakin bugün tıpkı etiket Instagram’da yine engellendi.

Instagram kullanıcıları tarafından Twitter ve başka toplumsal mecralarda bildirilen duruma nazaran #sikh etiketinin kullanıldığı gönderiler Instagram tarafından gizlendi. Instagram, platformda #sikh etiketini aratan kullanıcıların karşsıına bu gönderilerin Instagram topluluk kurallarına uymayabileceği ikazını gösteriyordu.

Tek bir gönderi çıkıyordu:

instagram sikh etiketini yine engelledi 0 iPGEk9kw

Ama etiketi aratan kullanıcılar birebir vakitte tek bir gönderiyle karşılaşıyordu. ‘thesecondangle’ isimli bir medya kuruluşu tarafından yapılan bu paylaşımda Hindistan’da yaşayan Pakistan’lı Hinduların ve Sikhlerin (Sihlerin – Sihizm’e inanan kişilerin) perşembe günü zarurî olarak Pakistan’a geri döneceği bilgisi alan alıyordu.

Bahsi geçen göçmenler, Hindistan’da vatandaşlık almak için bekliyorlardı. Kimi kullanıcılar tıpkı etiketin Facebook’da da yasaklandığını belirtti. Dillendirilen şikâyetlerin akabinde Instagram’da şu anda birebir etiket aratıldığında bahsettiğimiz gönderiyle birlikte birkaç gönderi daha gözükür durumda.

Facebook’tan şu ana kadar Facebook ve Instagram’da yaşanan engelleme olayıyla ilgili resmi bir açıklama gelmiş değil. Lakin şirketin daha evvel bu engellemeyi ‘yanlışlıkla’ yaptığını açıklaması ve akabinde birebir olayın yine yaşanması pek çok kullanıcının reaksiyonunu toplamış durumda.

instagram sikh etiketini yine engelledi 1 QD9Cu58g

Facebook tarafından resmi bir açıklama gelmemiş olsa da Facebook’ta çalışan yazılım mühendisi Sunny Virk (Sih), Twitter üzerinden bir açıklama yaptı. Sunny Virk, sorunu en kısa müddette çözmeye çalışacaklarını belirterek bu sorunun sık sık yaşanmasının kendisini üzdüğünü belirtti. Bunun yanı sıra Virk, sorunun kendi topluluklarının ayrımındalık yaratmak için toplumsal platformları kullandıkları periyotta yaşanmasının da makus olduğunu belirtti.

Sıradaki içerik:

Instagram, #Sikh Etiketini Yine Engelledi