İnsangiller ailesine ilişkin 2 milyon yıllık kafatası keşfedildi

insangiller ailesine iliskin 2 milyon yillik kafatasi kesfedildi MOUM8JqJ

insangiller ailesine iliskin 2 milyon yillik kafatasi kesfedildi 0 SMAM4VZk

Taksonomide, morfolojiyi temel alan yaklaşıma göre bizler ve jenerasyonu tükenen tüm iki ayaklı cet ve akrabalarımız; Hominidae ailesine mensuptur. Bu aileye dilimizde kısaca İnsangiller diyebiliriz. Burada dikkat etmemiz gereken noktalardan biri, insanın, insan olmayan ama iki ayağı üzerinde yürüyen primat atalarının da “insangiller” ailesine mensup olmasıdır. Yani insangil olmak için, Homo (insan) cinsinden bir canlı olmanız kaide değildir.

İki ayağı üzerinde (dik) hareket eden ve alet yapıp kullanabilen primatlara insan deniliyor. Habere bahis olan Paranthropus cinsinin ise şimdi bir alet kültürü oluşturduğuna yönelik delil yok. Evet, bu yüzden insan değiller. Ancak bizlerle çok yakın bir ortak ceddi paylaşıyorlar. Bununla ilgili daha geniş bilgiye aşağıdaki kontaktan ulaşabilirsiniz.

insangiller ailesine iliskin 2 milyon yillik kafatasi kesfedildi 1 euhkuklB

Bir aile tablosu…

Buluntunun öyküsü

Fosil kesimlerini 2018’de Johannesburg’un kuzeyinde keşfeden Avustralyalı araştırmacılar, buluntunun yaklaşık 2 milyon yıllık bir Paranthropus robustus erkeği olduğunu belirttiler. Australopithecus cinsiyle büyük benzerlikler gösterse de Paranthropus cinsini diğerlerinden ayırt etmek kolaydır. Zira pek çok buluntuda, kafataslarının üstünde çiğneme kaslarının tutunduğu besbelli bir sırt bulunur. Gorillerde daha büyüğü olan bu ibik biçimindeki zirveye sagittal crest de denir. Paranthropusların çene kasları epeyce kuvvetlidir. Görece iri kemikleri ve iri dişleri vardır. Beyinleri ise bizimkine kıyasla çok ufaktır.

insangiller ailesine iliskin 2 milyon yillik kafatasi kesfedildi 2

İşaretli zirve: sagittal crest (Fotoğraf: La Trobe Üniversitesi)

2015 yılında ise Paranthropus kafatasının çıkarıldığı noktanın birkaç metre yakınında, birebir periyoda ilişkin bir Homo erectus fosili bulunmuştu. Fosilin bir çocuğa ilişkin olduğu açıklanmıştı. Bir vakitler, alet yapamayan, nispeten kısa uzunluklu (ort. 110 cm) ve küçük beyinli (ort. 500 cc) olan Paranthropus kuzenlerimizle; el baltaları üreten, ateşi keşfeden, büyük beyinli (ort. 950 cc) avcı cetlerimiz H. erectusların tıpkı bölgede ve birebir periyotta yaşadıklarını bilmek oldukça etkileyici.

Araştırmanın sonuçları, Nature, Ecology and Evolution mecmuasında yayımlandı.

Kaynakça https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-54888479 https://www.hurriyet.com.tr/dunya/flas-kesif-2-milyon-yillik-insansi-kafatasi-bulundu-41659410

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

İnsangiller ailesine ilişkin 2 milyon yıllık kafatası keşfedildi