İnsan Gücüyle Çözülemeyecek Bir Sorunu Yapay Zekâ Çözdü

insan gucuyle cozulemeyecek bir sorunu yapay zek cozdu VzA44ZSC

Yapay zekâların gündelik hayatımızda yer edinmelerine alıştık. Aslında Google’da arama yaparken, Instagram’da öykülerinizi denetim ederken ya da akıştaki gönderilere bakarken bile yapay zekâ diyebileceğimiz pek çok yazılım art planda çalışıyor. Lakin bu yazılımlara kıyasla daha komplike yapılara sahip, farklı yerlerdeki dataları işleyen, modeller geliştiren yapay zekâlar da mevcut.

Google’ın bağlı olduğu Alphabet isimli şirketin en kıymetli çalışma yeri da DeepMind ismi verilen bir yapay zekâ projesi. Bugüne kadar farklı alanlarda hünerlerini gördüğümüz DeepMind, sıhhat araştırmaları yerında da marifetlerini gösterdi.

Proteinlerin 3 boyutlu hallerini çözümlemekanek hastalıkların kaynağını manaya işi DeepMind’a emanet:

113d67fdisim7fed548609f4766c76d3583c3441a5

Bilim insanları, hastalıkların kaynağını çözmek için proteinlere ağırlaşırlar. Bu sayede protein yapılarının hangi hastalıklara neden olduklarını anlamaya çalışırlar. Böylelikle hastalığa neden olan yapısal bozuklukları düzeltmek için ilaç geliştirebilirler. Fakat bu süreç bazen yıllar sürer ve gereken teknolojik imkanlar son derece kıymetlidir. Dolayısı ile proteinleri anlamak için her mekande gelişmiş araştırmalar yürütülemez. İşte bu çalışmaların tahminen de en çetrefilli olan ”proteinleri anlamak” adımında artık DeepMind kullanılabiliyor.

50 yıl evvel keşfedilen, insan tarafından hesaplanması imkansıza yakın sorunu DeepMind çözdü:

1970’li yılların kafaından bu yana bilim insanları “protein katlanması” ismindeki bir probleme cevap arıyorlar. Araştırmacılara nazaran bu sorunu anlamak için yapılması gereken 3 boyutlu modellerin sayısı o kisimar fazla ki insan gücü ile hesaplama yapmanın cihanın yaşından (13,7 milyar yıldan) daha uzun süreceğini belirtiyorlar.

2018’de DeepMind’ın protein araştırmalarına yardımcı olmak için geliştirilen AlphaFold isimli aracı, yaklaşık 170 bin protein yapısının bulunduğu bir bilgi tabanı ile eğitildi. Proteinler yapılarına dair bilimsel testlerde %92,4 puan yer AlphaFold, bu sayede kusurlu çalışan ve yapıları keşfedilemeyen proteinlerdeki “katlanma” sıkıntısına dair en net bilgileri sunabildi.

insan gucuyle cozulemeyecek bir sorunu yapay zek cozdu 1 9gWgMQLs
AlphaFold tarafından oluşturulan protein modelleri.

Bilimsel detaylara boğulmisiman özetleyecek olursak AlphaFold, protein araştırmalarında insan gücüyle 50 yıldır çözülmeye çalışılan sorunu çözmeyi başardı. Bu kafaarısı ile birlikte AlphaFold, kafata günümüz salgını Covid-19 olmak üzere pek çok salgın hastalığa yol açan yanılgılı proteinleri süratli formda anlamamızı, yeni tedavi prosedürleri geliştirmemizi sağlayabilir.

Şayet AlphaFold’un rol oynadığı protein araştırması hakkında daha ayrıntılı bilgi gerekiyorsa çalışmaya buradan ulaşabilirsiniz.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

İnsan Gücüyle Çözülemeyecek Bir Sorunu Yapay Zekâ Çözdü