İngiltere’de havayı sıvılaştırarak güç depolayacak santral kuruluyor

ingilterede havayi sivilastirarak guc depolayacak santral kuruluyor 2Vgk62F4

ingilterede havayi sivilastirarak guc depolayacak santral kuruluyor 0 KgBbNz1p

Yenilenebilir kaynaklardan elde edilen elektriğin depolanması, güç israfının önüne geçilmesi ismine bir oldukça değerli. Bu alanda yürütülen bir proje ise güç depolama tahlillerine hoş bir alternatif oluşturacakmış üzere duruyor.

İngiltere’de kurulması planlanan ve alanında bu ölçekte bir birinci olacağı tabir edilen projede, gücün sıvılaştırılmış hava olarak depolanması hedefleniyor. Havayı yüksek basınç altında -196 oC’ye soğutarak sıvılaştıracak santral, bu süreç için muhtaçlık duyacağı elektriği rüzgâr çiftliklerinin üretim fazlası gücünden istifade ederek gerçekleştirecek.

Geceleri gerçekleştirilecek faaliyet sonrasında tanklarda depolanacak hava, gündüzleri muhtaçlık halinde ısıtılacak ve genişleyen hava bir türbin yardımıyla tekrar elektrik üretmek için kullanılacak. Manchester yakınlarında kurulacak 50MW kapasiteli tesiste, 50 bin meskenin elektrik gereksinimini beş saat müddetle karşılayabilecek güç üretilebileceği belirtiliyor.

Kelam konusu proje, kendi kendini yetiştiren Peter Dearman isimli mucitin İngiliz hükümetinden 10 milyon sterlinlik yardım almasıyla hayata geçmiş. Proje hakkında açıklamalarda bulunan Dearman, icadının %60 ila 70 ortası verimlilikte çalıştığını tabir etmiş. Enerjiyi pilde depolama tahlilinin daha verimli olduğunu bildiğini belirten Dearman, kendi sisteminin ise maliyet avantajına sahip olduğunu lisana getirmiş. Bu mevzuda konuşan Dearman’ın kelamları ise şöyle:

 “Oldukça heyecanlı olduğumu belirtmek isterim. Farklı birçok güç depolama aracına muhtaçlığımız var ve sıvılaştırılmış havanın da onlardan biri olacağına inanıyorum. Sıvılaştırılmış hava tahlili pilde güç depolama alternatifine kıyasla daha az verimli. Lakin piller kısa vadeli depolama için düzgün bir alternatif. Bu sistem, uzun vadeli depolamada çok değerli hale geliyor. Sıvılaştırılmış hava da tam burada devreye giriyor.”

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

İngiltere’de havayı sıvılaştırarak güç depolayacak santral kuruluyor