İngiltere, Pfizer-BioNTech aşısını 8 Aralık’ta uygulamaya başlayacak

ingiltere pfizer biontech asisini 8 aralikta uygulamaya baslayacak zZVmfcPF

ingiltere pfizer biontech asisini 8 aralikta uygulamaya baslayacak 0 YD8m3Dv7

Milyonlarca insanın hayatına mal olan Kovid-19 hastalığı ile gayret kapsamında geliştirilen ve aktiflik oranı %95’ler düzeyinde olan Pfizer-BioNTech aşısının kullanılmasına yönelik birinci onay haberi geçtiğimiz hafta İngiltere’den gelmişti. Yaşanan bu gelişmenin akabinde aşılamanın ne vakit başlayacağı da aşikâr oldu. Ülke tarihinin en geniş aşı uygulamasına 8 Aralık Salı günü başlayacak.

İngiltere Sıhhat Bakanı Matt Hancock, daha evvel yaptığı “yardım yola çıktı” açıklamasının akabinde, 8 Aralık günü için yaptığı paylaşımda “Tarihi bir ana tanıklık edeceğiz. Herkesi bu salgını bastırmak için üzerine düşeni yapmaya ve bu çok kıymetli çalışmayı gerçekleştirirken Ulusal Sıhhat Servisini (NHS) korumak için lokal kısıtlamaları takip etmeye davet ediyorum.” tabirlerini kullandı.

Aşılar, 50 farklı merkeze dağıtıldı

Pfizer-BioNTech aşısının ülke içinde 50 farklı aşı merkezi dağıtıldığı belirtiliyor. Uygulama, Aşılama ve Bağışıklama Ortak Komitesinin (JCVI) 2 Aralık’ta yayımladığı öncelikler listesine nazaran yapılacak. BioNTech aşısının birinci partisi, yetkililerin yüksek risk kümesinde saydığı bakım meskeni çalışanları, 80 yaş üzerindekiler ile öteki sıhhat ve toplumsal hizmet çalışanlarına yapılacak. Düşük risk kümesinde bedellendirilen 50 yaş üstü vatandaşlar ve daha evvel sıhhat sorunu yaşadığı tespit edilmiş genç nüfus, 2021 yılının birinci günlerinde aşılanacak.

ingiltere pfizer biontech asisini 8 aralikta uygulamaya baslayacak 1 TfPJkZnc

İnsanlara aşıya itimat duymaları daveti yapan İlaç ve Sıhhat Eserleri Düzenleme Kurumunun (MHRA) yöneticisi Dr. June Raine, aşılama sürecinden sonra işlerinin bitmeyeceğini ve güvenlik sıkıntılarının dikkatlice takip edileceğini söyledi.

Kovid-19 kapsamında atılan bu tarihi adım, umarız milyonlarca insanın hasta olmasına yol açan salgının ortadan kalkması için de kıymetli bir kilometre taşı olur.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

İngiltere, Pfizer-BioNTech aşısını 8 Aralık’ta uygulamaya başlayacak