Genel

İkinci kuşak Toyota Mirai tanıtıldı: Yeni tasarım ve yüzde 30 menzil artışı

ikinci kusak toyota mirai tanitildi yeni tasarim ve yuzde 30 menzil artisi 0 rmbDLz3S

Hidrojen yakıt hücreli Toyota Mirai sedanı birinci defa 2014 yılında dünya pazarına sunan Japon marka, kısa müddet evvel örtüsünü kaldırdığı ikinci kuşak Mirai ile yakıt hücreli araç teknolojisini yeni bir düzeye taşımaya hazırlanıyor.

İkinci jenerasyon Toyota Mirai ile ilgili en çok dikkat çekilen nokta aracın menzili. Çünkü verimliliğe öncelik verilerek geliştirilen yeni Mirai, tipik bataryalı elektrikli arabaların sürüş menziliyle yarışır duruma geldi. Artırılan verimlilik, ekstra hidrojen tankının eklenmesi ve aerodinamik iyileştirmeler yalnızca su buharı salan sıfır emisyonlu Mirai’nin menzilini yüzde 30 artırarak 650 kilometre civarına taşıdı.

Toyota’nın modüler GA-L platformu üzerine inşa edilen ikinci kuşak Mirai’deki yeni yakıt hücresi güç ünitesi ve yakıt hücresi sisteminin yerleşimiyle kabinde 5 kişi için daha geniş bir hayat alanı elde edildi. Bunun yanı sıra yüksekliği 65 mm azaltılarak 1470 mm’ye çekildi. Aks arası 140 mm artırılarak 2920 mm’ye, toplam uzunluk ise 75 mm artışla 4975 mm’ye ulaştırıldı.

ikinci kusak toyota mirai tanitildi yeni tasarim ve yuzde 30 menzil artisi 1 JHmlRTsz

İz açıklığı da 75 mm artırılan ikinci jenerasyon Toyota Mirai’nin ön ve gerisinde 19-20 inç jantlara yer verilerek daha dinamik bir görünüm elde edildi. T formunda yerleştirilen yakıt hücresi tankıyla artık 5,6 kg hidrojen taşıyabilecek kapasiteye ulaşan yeni Mirai’nin optimize edilen 50:50 yük dağılımıyla daha istikrarlı ve dinamik bir sürüş tecrübesi sunması sağlandı.

Toyota’nın yeni yakıt hücresi sistemi ve yakıt hücresi güç konvertörü özel olarak GA-L platformuna nazaran geliştirildi. Daha küçük ve daha hafif tasarlanan modüller, tıpkı vakitte performansına ileriye taşıyor. Yenilikçi yaklaşımla modüllerde yüzde 50 hafifleyen Mirai, bir evvelki kuşağına nazaran yüzde 12 daha güçlü oldu. Yeni jenerasyon Mirai, 5.4 kW/l güç yoğunluğuyla birlikte 174 HP güç üretirken, geliştirilen yapısıyla birlikte -30 derece üzere soğuk şartlar için dahi yüksek performans sunuyor.

ikinci kusak toyota mirai tanitildi yeni tasarim ve yuzde 30 menzil artisi 2 lX6daP5p

Yeni Mirai tıpkı vakitte mevcut Mirai’nin nikel metal hibrit bataryası yerine lityum iyon yüksek voltajlı batarya ile donatıldı. Batarya daha küçük boyutlarına karşın daha fazla güç yoğunluğuna, daha düşük tartıya ve daha fazla verimliliğe sahip bulunuyor.

Yeni jenerasyon Mirai havayı da temizliyor

Toyota Mirai hareket halindeyken havayı da temizliyor. Toyota’nın bir yeniliği olarak aracın hava girişine katalizör tipi bir filtre eklendi. Yakıt hücresi sistemini beslemek için araca hava çekilirken, dokunmamış kumaş filtre elemanı üzerindeki bir elektrik yükü, kükürt dioksit (SO2), nitrit oksitler (NOx) ve PM 2.5 parçacıklar dahil olmak üzere çevreyi kirleten mikroskobik parçacıkları yakalıyor. Sistem, hava yakıt hücresi sistemine geçerken 0 ile 2.5 mikron çapındaki partiküllerin yüzde 90-100’ünün uzaklaştırılmasında tesirli oluyor.

Yeni Donanım

Yeni Donanım sizler için teknolojiyi takip ediyor ve sizlere bilgi veriyor. Yeni Donanım'ı takip edin teknolojinin nabzını burada hissedin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu