İkinci El Araç Satışlarına Yeni Bir Düzenleme Geldi

ikinci el arac satislarina yeni bir duzenleme geldi ry47yWSf

Koronavirüsün dünya üzerinde tesirli olduğu mekanlar sadece insan sıhhati değil. İnsan sıhhatini müdafaa üzerine alınan tedbirler nedeniyle üretim de yavaşlarken otomotiv dalı de bu yavaşlamisiman hissesini almış durumda. Birçok araba üreticisi araç tedariki konusunda kasvetler çektiği için bu arz eksikliğinin tesirleri araç fiyatlarında hissedildi.

Alışılmış ki araç eksikliğinin farkında olan araç sahipleri de bu eksiklikten faydalandı. İkinci el araçlarla sıfır araçlar ortasındaki fiyat farkının azalması sonucunda araç sahibi olmak isteyen şahıslar de bu isteklerini gerçekleştiremez duruma geldi. Ticaret Bakanlığı, araç kiralama şirketlerinin ikinci el araç satışlarına yönelik yeni bir yönetmelik yayınlisimı.

Yetki evrakı olmayan kiralama şirketlerinin araç satışları kısıtlandı

ikinci el arac satislarina yeni bir duzenleme geldi 0 1XdL4JtK

otomobil satın alamayan bireylerin tercih ettiği araç kiralama şirketlerinin araç satışına yönelik olan bu düzenlemeye nazaran kiralama şirketlerinin ellerindeki araçları satmak için en az bir yıl boyunca kiralama faaliyeti yapması gerekiyor. Bunun yanı sıra yetki evrakı olmayan şirketlerin bir yıl içerisinde 3 adet ikinci el araç satışı yapması da yasaklanmış oldu. İlgili husus, Resmi Gazete'de şu formda yayınlandı:

“İkinci el motorlu kara taşıtı ticareti, yetki evrakına sahip işletmeler tarafından yapılır. Bir takvim yılı içinde direkt yahut aracılık yapılmak suretiyle gerçekleştirilen üçten fazla ikinci el motorlu kara taşıtı satışı, aksi Bakanlıkça tespit edilmedikçe ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti kabul edilir.

ikinci el arac satislarina yeni bir duzenleme geldi 1

Kısaca özetlemek gerekirse araç kiralama şirketleri, gerekli dokümanlara sahip olmamaları durumunda bir yıl içerisinde en fazla 3 adet ikinci el araç satışı yapabilecek ve sattığı araçların 1 yıl boyunca kiralık faaliyet gerçekleştirmesi gerekecek. İşletme 3 adetten fazla araç satmak istiyorsa yetki belgesi alması gerekecek ve yetki dokümanı alabilmesi için de belli kurallar aranacak.

Yönetmeliğin 6. hususunda açıklanan bilgilere nazaran şirketlere yetki evrakı vermek için gereken kaideler ortasında şirketin meslek odasına kayıtlı olması, gelir yahut kurumlar vergisi mükellefi olması, işmekani açma ve çalışma ruhsatının bulunması ve son olarak meslek odası ve vergi kayıtları ile iş alani açma ve çalışma ruhsatındaki iştigal hususları ortasında ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti faaliyetinin bulunması gerekiyor.

Sıradaki içerik:

İkinci El Araç Satışlarına Yeni Bir Düzenleme Geldi