İkinci El Arabalarda İthalat Müsaadesi Verilebilir

ikinci el arabalarda ithalat musaadesi verilebilir 7gsemCjC

Koronavirüs pandemisinin ülkemize tesirlerinden bir tanesi de araba alamamak oldu. Salgın öncesinde esasen zorlanan vatandaşlar, pandeminin patlak vermesiyle birlikte araç bulamaz oldular. Ayrıyeten ikinci el otomobil piyasası da farklı bir durumda değildi. Geçtiğimiz yılın birebir devrine nazaran fiyatlar, neredeyse yüzde 100 artmış durumda. Lakin hükümet, bu duruma daha fazla seyirci kalmayacak üzere görünüyor.

Edinilen bilgilere nazaran hükümet, bilhassa de ikinci el arabaler için kimi önlemler düşünüyor. Bu önlemlerin neler olduğu şu an için bilmiyor lakin ithalat kartının bile masisima olduğunu söylemek gerek. Bölüm temsilcileri, ithalat kartının geçmişte de oynandığını, bu durumun fiyatlara olumlu olarak yansıdığının bilinmesini istiyorlar. Lakin kaynaklara nazaran hükümet, ikinci el otomobil ithalatı yaparken dikkatli olmalı.

“İthalat müsaadesi verilirse fiyatlar düşer”

ikinci el arabalarda ithalat musaadesi verilebilir 0 faLZmwMg

Mevzuyla ilgili açıklamalar, İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) kafakanı Hayrettin Ertemel‘den geldi. Ertemel, ithalat atağının kendileri için de sürpriz olduğunu söylerken bu kararın fiyatları kesinlikle düşüreceğini söyledi. Burisima değerli bir konu olduğunu söz eden Ertemel, ithalat kartının açılmasıyla neyin amaçlandığını, bunun fiyat istikrarı için mi yoksa vatandaşı lükse ulaştırmak için mi yapıldığının öğrenilmesi gerektiğini vurgulisimı.

Ertemel’e nazaran ikinci el araba ithalatı yapılmadan evvel titiz bir çalışma yapılması gerekiyor. Zira rastgele araba ithalatı, Avrupa’da kullanılmayan araçların Türkiye’ye getirilip, Türkiye’nin bir araba çöplüğüne dönmesine yol açabilir. Bu bağlamda yapılması gerekenlere de değinen Ertemel, model, yıl ve motor hacmi üzere kaideler getirilerek ithalata müsaade verilmesi gerektiğini ifisime ediyor.

ikinci el arabalarda ithalat musaadesi verilebilir 1 k57Ev3b5

Ertemel, böylesi bir kararın 20-25 yıl evvel de verildiğini ve çeşitli ülkelerden araba ithal edildiğini söylüyor. Bunun artan fiyatları kesinlikle düşüreceğini söyleyen Ertemel, ithalat için en düzgün bölgeninse Avrupa olduğunu, burisimaki bir numaralı ülkenin de Almanya olduğunu belirtiyor. Bu ortada, Almanya denince akla gelen birinci otomobil markası olan Volkswagen‘in Türkiye’de en çok duyuru verilen ikinci el araba listesinin ikinci sırasında olduğunu söylemek gerek.

İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) kafakanı Hayrettin Ertemel, dikkat çeken öbür bir konuya da değindi. Ertemel, otomobil ithalatına paralel olarak araba ihracatının da yapılabileceğini, bu sayede ithalat ve ihracat istikrarının sağlanabileceğini söyledi. Ertemel’e nazaran hükümet, Türkiye’deki birtakım ikinci el arabaleri orta doğu ülkelerine göndererek, ithalat ihracat istikrarını koruyabilir.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

İkinci El Arabalarda İthalat Müsaadesi Verilebilir