İkinci El Araba Fiyatları Son 1 Yılda Birinci Defa Düştü

ikinci el araba fiyatlari son 1 yilda birinci defa dustu UgACnEuT

COVID-19 pandemisi, tüm dallar üzere otomotiv kesimini de derinden etkiledi ve 2020 yılı boyunca otomobil fiyatları yarınları yokmuşçasına artış gösterdi. Hem koronavirüs nedeniyle fabrikaların kapatılıp yeni araç üretiminin azalması, hem de toplumsal uzaklık kuralları gereği daha fazla insanın toplu taşıma yerine özel araçlara yönelmesi otomobil satışlarındaki arz-talep istikrarını alt üst etmiş, fiyatların ışık süratiyle artmasına neden olmuştu.

Pandemide ikinci dalganın çok sert geçmesi ve ekonomik bir belirsizliğin varlığı, araba satışlarını olumsuz etkilemeye kafalamış üzere görünüyor. Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) tarafından açıklanan datalara nazaran kasım ayın otomobil satışları bir evvelki yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 37,8 azalarak 80 bin 141 isimet oldu. Lakin bölüm, satışların 90 bin barajını aşacağını öngörüyordu.

“En düşük ÖTV bareminde sisimece 5 araç modeli kaldı”

ikinci el araba fiyatlari son 1 yilda birinci defa dustu 0 lCtpleVX

Hususla ilgili olarak Dünya.com’a konuşan ODD kafakanı Ali Bilaloğlu, satışların beklentilerin altında kalmasıyla ilgili olarak “Türk Lirası’nın pahalanması tüketici nezdinde fiyatların düşeceği beklentisini yarattı. Yeni uygulamaya alınan pandemi tedbirleri, toplum üzerinde bir ölçü moral bozukluğuna neden oldu. Bu da satışlara olumsuz yansıdı. En düşük ÖTV bareminde yalnızca 5 araç modeli kalınca tüketicinin tercih imkanı son derece kısıtlandı.” tabirlerini kullandı.

Yeniden Dünya.com’a konuşan ikinci el fiyatlandırma şirketi Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın ise düşüşü şu üç unsura bağlıyor:

  • 2. el araç satın almak isteyen tüketiciler, geri gelen döviz kuru nedeniyle elindeki dövizi bozdurmaktan vazgeçip aracını satmayı ileri bir tarihe öteledi.
  • Dövizde, iktisatta ve pandemi şartlarında yaşanan stabil olmayan durum tüketicilerin otomobil satın alma kararını “bekle-gör” siyaseti izlemeye yöneltti. Bu yüzden ikinci el ve sıfır araca olan talep kasımda düştü.
  • Sıfır araç satın alma kararından vazgeçen tüketici, elindeki 2.el aracı takas olarak da kullanmadığı için piyasisima arz azaldı.

Hem fiyat düşüşü hem de faiz kampanyaları birer birer açıklandı

ikinci el araba fiyatlari son 1 yilda birinci defa dustu 1

Yalçın, 2. ele olan talebin azalmasının, fiyat düşüşünü de beraberinde getirdiğini belirterek, “Son 1 yıldır yükselen 2.el araç talebi ve fiyatları birinci defa düştü. Ayrıyeten, uzun vakittir elinde yüksek maliyetli 2.el araç tutan esnaf ve satıcı da bu şartlarda daha fazla stok maliyeti yüküne dayanamayıp fiyatları düşürdü. Kasım ayındaki 2.el’deki fiyat düşüşlerinin ortalama yüzde 6-12 ortasında olduğunu gözlemledik.” halinde konuştu.

Garenta ve ikinciyeni.com Genel Müdürü Emre Ayyıldız ise tüketicilerin araç alması için hakikat vaktin yaklaştığını tabir etti ve “Kurlardaki düşüşün sıfır araç fiyatlarına kampanya olarak yansımasını bekliyorduk, tüketiciler de bu beklentide olduğu için son bir aydır beklemeye geçmişti. Beklendiği üzere de oldu hem fiyat düşüşü hem de faiz kampanyaları birer birer açıklandı. Kurun bu düzeylerde dengelenmesi de bundan sonrası için hem ikinci el hem de sıfır araç alımı için uygun fırsatlar sunmaya başladı” dedi.

Oto alım satımı yapan kurumların satışlarında yüzde 90’a varan düşüşler oldu

ikinci el araba fiyatlari son 1 yilda birinci defa dustu 2 L7vecAtp

Otomerkezi.net CEO’su Muhammed Ali Karakaş ise daha da dikkat cazibeli açıklamalarda bulunarak son üç haftisima ikinci el araç satışının neredeyse durduğunu ifisime ederek, “Pandeminin tesiriyle kısıtlamaların artışı ve faizlerin yükselişi 15 Kasım itibariyle oto alım satımı yapan kurumların satışlarında yüzde 90’a varan düşüşlere neden oldu. Salgın ve getirilen kısıtlamalar sebebiyle vatandaş üzerinde önemli bir tedirginlik var. Oto alım satımı yapan küçük büyük tüm ticarethanelerin kira, işçi üzere sarfiyatları tıpkı halde devam ediyor.

Panik satışlar sebebiyle fiyatlar da ani olarak yüzde 7-8 oranında aşağı çekildiği için, ikinci el oto dalında önemli bir misimdi kayıp ile karşı karşıyayız. Sıfır kilometre araçlardaki stok kahrı, pandeminin seyri ve fiyatlarda potansiyel bir yükseliş beklendiğinden, aklı selim tüketicinin aracını yenilemesi ya da yeni bir araç alması için aralık ayı en yanlışsız vakit.” halinde konuştu.

Sıradaki içerik:

İkinci El Araba Fiyatları Son 1 Yılda Birinci Defa Düştü