İki kol ortasındaki tansiyon kıymeti farkı kardiyovasküler hastalıkların belirtisi olabilir

iki kol ortasindaki tansiyon kiymeti farki kardiyovaskuler hastaliklarin belirtisi olabilir uB572jrM

iki kol ortasindaki tansiyon kiymeti farki kardiyovaskuler hastaliklarin belirtisi olabilir 0 N3OR6pmH

Olağanda günümüzde iki kol ortasındaki küçük kan basıncı farkları ( 10mmHg’ya kadar olan farklılıklar fizyolojik kabul edilir lakin patolojik durumlara da işaret edebilir, bahsi geçen durumu uzman tabiplerin değerlendirmesi gereklidir ) genelde rastgele bir sıhhat sorunun belirtisi olmamasına karşın yeni araştırmalar bu durum üzerine odaklandı.

Milletlerarası olarak yürütülen ve 50.000 kişiyi aşkın deneğin yer aldığı araştırmada iki kol ortasındaki kan basıncı farkının şiddetinin kalp krizi, inme ve erken mevt riskleriyle korele olduğu tez edildi yani öteki bir deyişle fark attıkça risk de artıyor.

Şu anda günümüzdeki guideline’lara ( kılavuz ) nazaran iki kol ortasındaki kan basıncı farkı 20mmHg’den yüksekse ileri tetkik ile tarama ve konsültasyon ( istişare ) gerekiyor.

Guideline yahut kılavuz

iki kol ortasindaki tansiyon kiymeti farki kardiyovaskuler hastaliklarin belirtisi olabilir 1 fOh8B8KM

Yeni çalışmanın müelliflerine nazaran guidelinelarda geçen bu durum büyük ölçüde göz gerisi ediliyor. Ayrıyeten iki kol ortasındaki fark arttıkça kardiyovasküler risk artıyor. Bu sebeple kan basınçlarını iki koldan da ölçülmesi ve kaydedilmesi gerekiyor.

4 farklı kıtayı aşan çalışmalarda 54.000 kişinin bilgileri incelenmekle birlikte her iki koldan da ölçüm bilgileri bulunan bireyler MI ( kalp krizi ), serebrovasküler olay ( inme ) ve mortalite ( mevt ) açısından 10 yıl boyunca incelendi.

Yapılan çalışmalar sonucunda kollar ortasında sistolik basınçta ölçülen her bir mmHg’lık artış, anjina ( ağrı ) , MI vve serebrovaskler olay riskini izleyen 10 yıllık dönem boyunca %1 oranında artıyor yani başka bir deyişle her 1mmHg’lik fark artan %1 risk manasına geliyor.

Şu anda memleketler arası guidelinelarda 20 mmHg olarak önerilen sayı Birleşik Krallık ve kimi Avrupa ülkelerindeki yönergelerde 15mmHg’ye çekilmiş durumda bulunmakla birlikte Mayo Clinic bu durumu biraz daha ileriye götürüp bu sayısı 10 mmHg’ya indirmiş durumda.

Yeni çalışma Hypertension isimli mecmuada yayımlandı.

Kaynakça https://www.exeter.ac.uk/news/research/title_831580_en.html https://www.ahajournals.org/doi/10.1161/HYPERTENSIONAHA.120.15997

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

İki kol ortasındaki tansiyon kıymeti farkı kardiyovasküler hastalıkların belirtisi olabilir