IATA, havacılık kesimi çalışanlarına Kovid-19 kapsamında aşılama önceliği verilmesi davetini yeniledi

iata havacilik kesimi calisanlarina kovid 19 kapsaminda asilama onceligi verilmesi davetini yeniledi narNkTX3

iata havacilik kesimi calisanlarina kovid 19 kapsaminda asilama onceligi verilmesi davetini yeniledi 0

Milletlerarası Hava Nakliyeciliği Birliği (IATA), havacılık bölümü çalışanlarına aşılanma faaliyetleri kapsamında öncelik verilmesi gerekliliği davetini yeniledi.

Kelam konusu çalışanın aşılanma listesinin zirvesinde yer almasını beklemediklerini söz eden kuruluş, önceliğin sıhhat işçisi ve risk kümesindeki şahıslara verilmesinin gerektiğini vurguladı. IATA tarafından hükümetlere yine yapılan davette şu sözlere yer verildi:

Havacılık kesimi çalışanlarının aşılanma listesinin doruğunda yer almasını talep etmiyoruz. Lakin ülke bazlı aşılama planları hazırlandığında bu işçinin de kritik çalışan kümesinde yer almasını bekliyoruz. Bilindiği üzere Kovid-19 aşılarının teslimat süreci başladı ve bu aşıların global ölçekte dağıtımının yapılabilmesi için yaklaşık 8 bin 747 kargo uçağına denk gelen sayıda uçuşun yapılmasına gereksinim duyulacağını hesaplıyoruz. Bu sebeple sağlıklı bir lojistik zinciri için nitelikli işçiye olan gereksinimimiz her vakit en üst düzeyde olacak.

iata havacilik kesimi calisanlarina kovid 19 kapsaminda asilama onceligi verilmesi davetini yeniledi 1 DPefcK48

IATA’nın yaptığı açıklama, aslında Dünya Sıhhat Örgütü’nün çizdiği Kovid-19 aşılama sistemi yol haritasıyla da örtüşmekte. Kuruma bağlı Aşılamaya Yönelik Stratejik Tavsiye Uzmanlar Grubu’nun (SAGE) yaptığı çalışmada, epidemiyolojik durum ve aşı stoğu senaryolarına nazaran öncelikli nüfus belirleniyor. Sıhhat ve eğitim bölümü çalışanları haricinde kalan örneğin kolluk kuvvetlerinin yer aldığı ikinci öncelikli küme ortasında ulaşım bölümü çalışanları da yer alıyor.

IATA’ya nazaran ilaç, test kitleri ya da aşıların gereksinim bölgelerine vaktinde ulaştırılmasında ise havacılık dalı ve çalışanlarının hayati rol oynuyor.  

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

IATA, havacılık kesimi çalışanlarına Kovid-19 kapsamında aşılama önceliği verilmesi davetini yeniledi