Hyundai, Çocuklar İçin Küçük Elektrikli Araba Yaptı

hyundai cocuklar icin kucuk elektrikli araba yapti

Fütüristik uçan taksi üzere projeleri bir kenara bıraksak bile Hyundai’nin otomotiv dalının değişimine ayak uydurmak maksadıyla önemli bir gayret sarf ettiğini söylememiz mümkün. Firma dört koldan dalın geleceği olan elektrikli araba pazarına hazırlanıyor. 

Firma yeni elektrikli otomobil serisini ilanrken rakiplerinden daha “küçük” bir gaye kitle seçti: çocukları. Firmanın tanıttığı yeni oyuncak serisi çocukların elektrikli arabalerle daha şimdiden tanışmasını amaçlıyor.

En küçük elektrikli araç

hyundai cocuklar icin kucuk elektrikli araba yapti 0 tdF5mDYZ

Hyundai, yaptığı tanıtımda bu arabası “şimdiye kadar yaptıkları en küçük elektrikli araç” olarak tanımlarken şimdi bu esere bir isim de vermedi. Genel olarak baktığımızda ise dizaynın 2019 yılında çıkan KONUT Concept 45’ten esinlendiğini görüyoruz.

Seul merkezli otomotiv üreticisi bu oyuncağa büyük ciddiyetle yaklaşıyor. Hatta aracın bütün haşmetiyle alan aldığı bir de tanıtım görüntüsü hazırladılar. Görüntüde da göze çarptığı üzere araç pek şık duruyor.

Teknik detaylara baktığımızda da bu aracın sırisiman bir akülü araba üzere olmisimığını görüyoruz. İçindeki iki DC motoru sayesinde saatte 7 kilometre sürate çıkabilen bu araçta ortada tek bir koltuk yer alıyor. Fakat temel dikkat çeken özellik bu değil.

Çocukların yüz ifisimesini tanıyor

hyundai cocuklar icin kucuk elektrikli araba yapti 1 UV8mu7G1

Hyundai çocuklara nazaran bir elektrikli araba tecrübesi tasarlamakta epey kararlı olduğunu aracın özelliklerinde gösteriyor. EAVC olarak da bilinen duygusal ahenk sağlama teknolojisi bu araçta da bulunuyor. Böylelikle araba, şoförü olan çocuğun yüz sözüne nazaran ışık ve müzik ayarı yapabiliyor.

Ayrıyeten bu isimsiz elektrikli araba oyuncağında nabız ve teneffüs suratı ölçümü yapan sensörler de yer alıyor. Bu sensörlerin koyulma nedeni konusunda kesin bir açıklama bulunmuyor. 

Son periyotta elektrikli çocuk arabaleri hayli yaygın. Tanınan hiper otomobil üreticisi Bugatti daha evvel çocuklara yönelik bir araç tasarlamıştı. Tesla da minyatür versiyon Model S’i satışa sunmuştu. Artık de Hyundai onlara katılmış oldu.

Sıradaki içerik:

Hyundai, Çocuklar İçin Küçük Elektrikli Araba Yaptı