Hyundai, 500 km’ye kadar menzil sunacak yeni elektrikli araç platformunu tanıttı

hyundai 500 kmye kadar menzil sunacak yeni elektrikli arac platformunu tanitti 3fHm8brz

hyundai 500 kmye kadar menzil sunacak yeni elektrikli arac platformunu tanitti 0 InXIpvtN

Elektrikli araç atılımına sürat veren Hyundai Motor Group, Hyundai ve Kia markalarının yeni jenerasyon elektrikli araçlarında kullanılmak üzere geliştirilen Electric-Global Modular Platform (E-GMP) isimli yeni platformunu tanıttı.

Yapılan açıklamada modüler platformun sedan, SUV ve crossover dahil birçok araç segmentinde kullanılabileceği aktarıldı. Ayrıyeten yüksek süratlerde eksiksiz bir sürüş istikrarı ve viraj performansı sunmak için tasarlandığı da belirtildi. Kelam konusu platformun beş noktadan kontaklı art süspansiyona ve tekerlek rulmanlarıyla tahrik milini kombine bir entegre aks sistemine sahip olduğu, bu sayede sürüş konforu ve yol tutuş istikrarının de artırıldığı tabir ediliyor.

E-GMP platformunda kullanılan batarya paketi ön ve art aksların ortasında tabana paralel biçimde ve epey yere yakın pozisyonlandırılmış. Bu da iç hacme olumlu tesir ederken tartı merkezinin de aşağı çekilmesini sağlamış. Ayrıyeten kelam konusu bataryanın Hyundai Motor Group tarafından geliştirilen şimdiye kadarki en yüksek güç yoğunluğuna sahip ünite olduğu belirtiliyor.

hyundai 500 kmye kadar menzil sunacak yeni elektrikli arac platformunu tanitti 1 f5cErhe1

Hyundai’nin yeni elektrikli araç platformu arttan çekiş üzerine şurası. Yani bu platform üzerine inşa edilecek yeni kuşak elektrikli araçlarda arttan yahut dört tekerlekten çekiş konfigürasyonları göreceğiz. Ayrıyeten dört tekerlekten çekişli modellerde sürüş şartlarına nazaran verimliliğe yahut azamî performansa odaklanan arkadan veya dört tekerlekten çekişli sürüş modları da bulunacak.

Şarj kelam konusu olduğunda ise E-GMP platformunun 240V, 400V ve 800V tansiyonlu şarj sistemlerini standart olarak desteklediğini görüyoruz. 350 kWh’a kadar şarj suratını destekleyen platformu kullanan elektrikli araçların WLTP’ye nazaran 500 kilometreye kadar sürüş menziline sahip olabileceği açıklandı. Şirket, süratli şarj kelam konusu olduğunda bataryanın 18 dakika içinde yüzde 80 doluma ulaşabileceğini belirtiyor. Ayrıyeten 5 dakika şarjla menzile 100 kilometre eklemek de mümkün.

Hyundai’nin yeni platformu elektrikli araçtaki batarya ile farklı elektrikli ekipmanları ve öbür bir elektrikli aracı şarj etmeye de imkan verecek. Kelam konusu platformu kullanacak birinci büsbütün elektrikli araç önümüzdeki yıl çıkacak Ioniq 5 olacak. Bunun yanı sıra Kia’nın 2021’de piyasaya süreceği elektrikli araç da yeniden bu platform üzerine yükselecek.

Sıradaki içerik:

Hyundai, 500 km’ye kadar menzil sunacak yeni elektrikli araç platformunu tanıttı