Huawei’nin Masaüstü İşlemcileri, Intel’e Rakip Olabilir

huaweinin masaustu islemcileri intele rakip olabilir v61QWDsc

Çinli teknoloji üreticisi Huawei, uzunca bir müddettir ABD hükümetinin ambargolarıyla uğraşıyor. ABD hükümeti, geçtiğimiz yıl aldığı bir kararla Huawei'nin ABD merkezli teknoloji devleriyle çalışmalarını yasakladı. Hal bu türlü olunca da şirket, gerek akıllı telefon gerekse dizüstü bilgisayar üzere bölümlerde önemli sıkıntılar yaşadı. Münasebetiyle da şimdi kendi tahlillerini üretmek için çalışıyor.

Huawei'nin üzerinde çalıştığı yeni yapıtlerden bir tanesi, “Kunpeng 920” serisi işlemciler. Bu işlemciler, şu an için bir yapıtde karşımıza çıkmadı. Şirket, uzunca bir müddettir bu işlemcileri kullanıma sunabilmek için çalışmalarını sürdürüyor. Yaşanan son gelişmeler, bu işlemcilerin artık neredeyse hazır olduğunu gösteriyor. Ayrıyeten görünüşe nazaran masaüstü bilgisayarlara hayat verecek Kunpeng 920, Intel'in Core i9-9900K'dan daha güzel performans sunuyor.

huaweinin masaustu islemcileri intele rakip olabilir 0 3zw6Yrqb

Kunpeng 920 ailesine ilişkin işlemciler, 64 çekirdekli yapılara kadar genişleyebiliyor. 7 nm üretim sürecine sahip olan işlemciler, TaiShan v110 mikro mimariye sahipler. Ayrıyeten tüketiciler, bu işlemcinin 64 çekirdekli versiyonlarında 64 MB'ye kadar önbellek kapasitesini tercih edebilecekler. Lakin Huawei'nin masaüstü bilgisayar işlemcileri, en çok da sunacağı performansla dikkat çekecek üzere görünüyor.

Intel Core i9-9900K, yaklaşık olarak 42 GHz faal işlemci suratına sahip. Buna sanallaştırma özelliği eklendiği vakit da karşımıza 46,8 GHz'lik hızçıkıyor. Huawei'nin yaklaşmakta olan işlemcilerindeyse bu durum biraz daha etkileyici. Edinilen bilgilere nazaran 24 çekirdekli Kunpeng 920 işlemciler, kullanıcılara 62,4 GHz aktif sürat sunacak. İşte bu güç, Huawei'nin işlemcilerinin yalnızca oyun için değil, yüksek güç gerektiren işlemlerde de etkileyici bir performans sunacağını gözler önüne seriyor.

huaweinin masaustu islemcileri intele rakip olabilir 1 LNCry8Zs

Huawei'nin masaüstü bilgisayarlarda kullanılacak işlemcileri için hala kimi soru işaretleri mevcut. Birtakım kaynaklar, bu işlemcinin Cortex-A72'den türetilen özel eserler olduğunu belirtirken birtakım kaynaklara göreyse Huawei'nin yeni işlemcileri, Cortex-A76'dan türetilmiş durumda. İşte bu üzere farklılıklar, Kunpeng 920'nin anlaşılabilmesini zorlaştırıyor.

Huawei'nin yeni işlemcileriyle ilgili resmi bir adımı ne vakit atacağı şu an için bilinmiyor. Ayrıyeten bu işlemcilerin çalışabileceği anakartlar şu an için üretilmiş durumda değil. Huawei, bu işlemcinin entegre edildiği bir anakart modeli üzerinde de çalışmalarını sürdürüyor. Türkiye de dahil olmak üzere Çin dışındaki rastgele bir ülkedeki kullanıcıların bu işlemciyle tanışıp tanışmayacakları ise şu an için belirsizliğini koruyor.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Huawei’nin Masaüstü İşlemcileri, Intel’e Rakip Olabilir