Huawei, Tam Ekran Parmak İzi Tarayıcı Geliştiriyor

huawei tam ekran parmak izi tarayici gelistiriyor FbMpX2Ph

‘Tam ekran parmak izi sensörü’ teknolojisini birinci defa duymuyoruz ve daha evvel birtakım teknoloji şirketlerinin bu teknoloji üzerinde önemli ilerlemeler kaydettiğini öğrenmiştik. Yeniden de işin içine Huawei üzere bir teknoloji devi girdiğinde kullanıcı tecrübesi konusunda heyecan verici gelişmeler yaşanma ihtimalinin daha yüksek olduğunu söylemek mümkün.

Android Authority’nin Huawei’ye doğrulattığını belirttiği habere nazaran Çinli teknoloji devi; Çin, Avrupa, ABD, Japonya, Güney Kore ve Hindistan’da tam ekran parmak izi teknolojisi için patent müracaatında bulundu. Üstelik Huawei, tam ekran parmak izi teknolojisini sadece kilit ekranını daha kolay açmak için değil, tıpkı vakitte kullanıcı tecrübesini uygunlaştırmayı visimediyor.

huawei tam ekran parmak izi tarayici gelistiriyor 0 AJHKuMtI

Halihazırda akıllı telefon kullanıcıları, uygulamalara özel biyometrik kilit oluşturabiliyorlar. Böylelikle o uygulama sırf aygıt sahibi parmak izini tarattığında açılıyor. Burisimaki sorun, parmak izi kilidinin uygulamanın açılış suratını uzatması. Çünkü bir uygulamayı açmak için simgesine dokunduğunuzda daha sonra kilidin açılması için parmağınızı parmak izi okuyucuya götürmeniz gerekiyor.

Tam ekran parmak izi okuyucuda ise uygulamaya özel parmak izi kilidi oluştursanız dahi ekranın tamamı parmağınızı tanıyabildiğinden güya kilit hiç yokmuşçasına sadece uygulama simgesine dokunarak açılmasını sağlayabileceksiniz. Bu da tam ekran parmak izi sensörünün kullanıcı tecrübesine olumlu tesirini gözler önüne seriyor.

huawei tam ekran parmak izi tarayici gelistiriyor 1 yP8eDL6U

Bununla birlikte tam ekran parmak izi sensörü, ekranın rastgele bir alaninde parmağınızı tarayabileceğinden kimliğinizi siz akıllı telefonu kullanmaya devam ederken rastgele vakitlerde da denetim maksatlı yine doğrulayabilir. Böylelikle birisi telefonun kilidini zorla açtırsa dahi aygıt, telefonu kullanan kişi değiştiğinde bunu ayrım edip ekranı kilitleyebilir.

Tüm ekranı kaplayacak büyüklükte bir donanımın daima olarak çalışması batarya kullanım müddetini önemli biçimde azaltabilir. Bu nedenle Huawei, tam ekran parmak izi tarayıcısını tüm ekranda daima olarak faal tutmak alanine ekranın sık kullanılan bölgelerinde faal, nisimiren kullanılan bölgelerinde ise etkileşime dayalı yarı etkin durumda tutmayı planlıyor. Böylelikle batarya kullanımından tasarruf edilmiş olacak. Yeniden de Huawei’nin kelam konusu teknoloji ile neler sunabileceğini görmek için biraz daha beklememiz gerekiyor.

Sıradaki içerik:

Huawei, Tam Ekran Parmak İzi Tarayıcı Geliştiriyor