Mobil

Huawei, Akıllı Telefonlar İçin Ateş Ölçüm Patenti Aldı

Son devirlerde bilhassa akıllı telefon kesiminde önemli zorluklar yaşayan Çin merkezli teknoloji devi Huawei, önümüzdeki periyotlarda tüketicilere sunacağı yenilikler üzerinde çalışmaya devam ediyor. Bu kapsamda ocak ayından ekime kadar kablosuz irtibat için 8.607 patent yer ve bu kategoride dünya birincisi olan şirket, artık de akıllı telefonlar için ‘ateş ölçüm’ teknolojisinin patentini aldı.

31 Mart 2020 tarihinde ‘Sıcaklık ölçümü ve sonuçları görüntülemek için grafiksel kullanıcı arayüzüne sahip cep telefonu’ başlığıyla yapılan patent başvurusu, resmi olarak 17 Kasım 2020 tarihinde yayınlandı.

Huawei, daha evvelki iki akıllı telefonunda bu özelliğe yer vermişti:

huawei akilli telefonlar icin ates olcum patenti aldi 0 MscuzZQA

Patent özetine nazaran Huawei’nin yeni teknolojisi, cep telefonu yahut tablet kamerası vasıtasıyla insan bedenini yahut rastgele bir objeyi taradıktan sonra, insan bedeninin yahut objenin ölçülen sıcaklık bilgisini akıllı telefonun ekranında kullanıcılara gösterecek.

Bu özellik size bir alanden tanıdık geliyor olabilir çünkü Çinli şirket, yakın vakitte ateş ölçme özelliğine sahip iki akıllı telefon piyasaya sürdü. Bunlardan biri, bir vakitler Huawei’nin alt markası olan HONOR’un ‘HONOR Play4 Pro Temperature Measurement Edition’ modeli, oburu ise geçtiğimiz günlerde tanıtılan amiral gemisi ‘Huawei Mate 40 RS Porsche Design’ modeliydi.

Üstte bahsi geçen her iki akıllı telefon da -20°C ile 100°C ortasında değişen sıcaklıkları ölçebilen kızılötesi sensörlere sahip ve ölçülen sonuçlar, akıllı telefon ekranında gösteriliyor. Münasebetiyle bu patent, Huawei’nin bu teknolojinin patentini aldığı gerçeği dışında yeni bir şey ortaya koymuyor. Bununla birlikte şirketin gelecekte daha fazla akıllı telefon modelinde bu teknolojiye alan vereceğini de varsayabiliriz.

Yeni Donanım

Yeni Donanım sizler için teknolojiyi takip ediyor ve sizlere bilgi veriyor. Yeni Donanım'ı takip edin teknolojinin nabzını burada hissedin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu