Hindistan’dan Sonra Pakistan da TikTok’u Engelledi

hindistandan sonra pakistan da tiktoku engelledi NSAKpWI1

Hindistan’da engellenen ve ABD idaresiyle de meseleler yaşayan kısa görüntü paylaşım uygulaması TikTok, Pakistan’da da engellendi. Engellenmenin sebebi olarak ise platformda paylaşılan görüntülerin “ahlak dışı ve uygunsuz” olmaları gösterildi.

Aslında TikTok’un Pakistan’da engellenmesi çok da büyük bir sürpriz adetlmaz. 210 milyondan fazla nüfusa sahip Güney Asya ülkesi, platformda alan alan birtakım görüntülerin tabiatı ve toplum üstündeki tesiri hakkında önemli telaşlara sahip olduğunu daha evvel lisana getirmişti.

“TikTok, talimatlara uymisimı”

hindistandan sonra pakistan da tiktoku engelledi 0 v5vnuLJB

Pakistan Telekomünikasyon Merci (Pakistan Telecommunication Authority), cuma günü yaptığı açıklamada, ikazlara ve tanınan vakte karşın TikTok’un talimatlara uymisimığını bu sebepten dolayı uygulamanın engellendiği tabir edildi. Yetkililer, toplumun ayrımlı kesitlerinden birçok şikâyet aldıklarını lisana getirdi.

Yaklaşık 75 milyon kişinin internet kullanıcısı olduğu Pakistan’da kimi bireyler, TikTok uygulamasının ve internet sitesinin hâlihazırda kendileri için erişilemez durumda olduğunu söyledi. Pakistan Telekomünikasyon Merci, yetkililerin muahedeye açık olduğu konusunda TikTok’un bilgilendirildiğini tabir etti.

hindistandan sonra pakistan da tiktoku engelledi 1 bAF8kMP9

Üstte da söylediğimiz üzere Pakistan’dan evvel komşusu Hindistan da siber emniyetlik sebepleriyle TikTok ve Çinli şirketler tarafından geliştirilen birçok uygulamaya erişimi engellemişti. Hindistan, uygulamayı engellemeden evvel aylık 200 milyon faal kullanıcıyla birlikte TikTok’un Çin dışında en çok kullanıldığı ülke pozisyonundaydı.

TikTok, tıpkı Hindistan’da olduğu üzere Pakistan’da da hayli tanınan bir hale gelmişti. Kısa bir mühlet içerisinde dünyanın en tanınan platformlarından bir tanesi haline gelen TikTok’un ABD’deki mukisimderatı de şimdi netleşmiş değil.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Hindistan’dan Sonra Pakistan da TikTok’u Engelledi