Her Gün Olmasa da Bir Gün Hayat Kurtarabilecek Uygulamalar

her gun olmasa da bir gun hayat kurtarabilecek uygulamalar

Dün öğle saatlerinde hepimizi derinden etkileyen bir sarsıntı hadisesi yaşandı. İzmir merkezli 6.6 şiddetindeki zelzele sonucunda birtakım binalar büsbütün, kimileri ise kısmen yıkıldı. Ayrıyeten pek çok binada da değerli hasarlar oluştu. 5.1’leri bulan artçılar nedeniyle geceyi dışarıda geçirmeyi tercih eden İzmir halkı, önümüzdeki birkaç gün sıkıntı bir süreçten geçecek üzere görünüyor. 

Sarsıntılar her ne kisimar istenmeyen bir şey olsa da ülkemizin acı gerçeklerinden biri olarak kabul ediliyor. Doğal afet olan ve insanlık olarak yapabileceğimiz pek bir şey bulunmayan zelzelelere karşı alabileceğimiz tedbirler elbette ki var. Bunların başında da zelzeleye güçlü sağlam binalar yapmak geliyor. Bunun dışında doğal afetler meydana geldiğinde irtibatın de çok büyük bir kıymeti oluşuyor. Her sarsıntı anında sevdiklerine ulaşmakta zorluk çeken insanların olmasının yanında sarsıntı, sel üzere afetler nedeniyle tutsak kalmış olan insanlara erişmek de güç olabiliyor. 

Bugün sizlere tahminen bugün olmasa da bir gün gereksinim duyabileceğimiz, doğal afetlerde kullanılabilecek taşınabilir uygulamalardan bahsedeceğiz. Bu uygulamalar, olağan arama ve mesajlaşmanın bulunmadığı noktalarda; internet, bluetooth yahut telefonumuzdaki diğer özelliklerin gücünü kullanarak bağlantı kurmayı sağlıyor. Tahminen günlük hayatta çok da işimize yaramayacak bu uygulamalar, herkesin her an başına gelebileceği zelzele üzere doğal afetlerde kurtarma takımıyla bağlantı kurmisima kıymetli bir yardımcı olabilir. Hazırsanız listemize başlayalım.

Her gün olmasa da bir gün hayat kurtarabilecek uygulamalar

  • Bridgefy
  • Whistle
  • İnançtayım
  • HeyTell
  • güvendesin
  • Red Panic Button

Bridgefy

her gun olmasa da bir gun hayat kurtarabilecek uygulamalar 0

Bridgefy uygulaması, esasen bir iletileşme uygulaması, lakin ilişki ünitesi olarak sinirinizi yahut interneti kullanmıyor. Bluetooth aracılığıyla irtibat kuran bu uygulama, 100 metre yakınınızdaki bireylerle bağlantı kurmanızı sağlıyor. Uygulamayı indirdiğinizde internetle profilinizi oluşturacaksınız, sonrasında ise rastgele bir kişi eklemeden yakınınızdaki öteki kullanıcılarla otomatik olarak irtibat halinde olabilirsiniz. 

Whistle

53d38f5c3d9f0b020bb33069eisim2983670ba9df8

Elbette her vakit yanımızda bir düdük taşımıyoruz, lakin genel olarak telefonlarımız yakınlarımızda oluyor. Enkaz altında kaldığınız durumlarda rastgele bir düdük sesi çıkarabilen uygulama indirirseniz, telefonunuz en yüksek düzeyde tiz bir ses yayar. Bu da grupların sizi bulması için büyük değer taşır.

İnançtayım

her gun olmasa da bir gun hayat kurtarabilecek uygulamalar 2 nefsCYi5

AKUT’un bir uygulaması olan İnançtayım; zelzele, sel üzere doğal afet durumlarında inançta olup olmisimığınızın bilgilendirmesini yapmanızı sağlar. Uygulamayı yüklediğinizde yakınlarınızın telefon numarasını eklemek için internete bağlı olmanız gerekiyor. Afet durumunda ise rastgele bir internete gerek duymisiman, tek bir tuşla tüm sevdiklerinize SMS yoluyla inançta olduğunuzu haber edebilirsiniz.

HeyTell

her gun olmasa da bir gun hayat kurtarabilecek uygulamalar 3

HeyTell, telefonunuzu telsiz üzere kullanmanızı sağlar. Düşük bilgi kullanımıyla çalışan bu uygulama sayesinde istediğiniz şahıslarla pozisyonunuzu da paylaşabilirsiniz.

emniyetdesin

her gun olmasa da bir gun hayat kurtarabilecek uygulamalar 4 VX9jZL28

iOS uygulaması üzerinden erişilebilir olan güvendesin uygulaması, AKUT’un uygulaması üzere sevdiğiniz insanlara toplu bir halde inançta olduğunuzun haberini vermek için kullanılabilir.

Red Panic Button

her gun olmasa da bir gun hayat kurtarabilecek uygulamalar 5 5MvEt1wX

Tek bir kırmızı panik butonuyla, seçtiğiniz insanların telefon numaralarına SMS yahut e-posta olarak pozisyon bilgileriniz gönderilir. Bir Widget olarak telefonun ekranına da eklenebilen uygulama, yalnızca doğal afet değil, şiddet, taciz üzere tehditlerde de tercih edilebilecek bir uygulama.

Sıradaki içerik:

Her Gün Olmasa da Bir Gün Hayat Kurtarabilecek Uygulamalar