Hayvan ve İnsan Olmadan Çalışan Birinci Otomobil: Ford Quadricycle

hayvan ve insan olmadan calisan birinci otomobil ford quadricycle Ba7ycyX6

Günümüz dünyasında otomobillar olmazsa olmaz teknolojilerden biridir. En azından herkes karayolu toplu taşıma araçlarını kullanıyor. Lakin 19. yüzyılın sonunda araç olarak kullanılabilen sadece bisiklet ve atlı otomobiller vardır. Ta ki Quadricycle, Henry Ford tarafından icat edilene kisimar. Bugün için epeyce kolay lakin periyodu için ihtilal niteliğinde bir buluş olan Quadricycle ve Henry Ford’un ilham veren bir öyküsü var.

Henry Ford üzere dahi olarak nitelendirebileceğimiz beşerler, görünenden çok daha fazlasını görürler. Quadricycle üzere bir aracın icisimı da bu türlü bir görme kıssasına dayanıyor. Henry Ford ve ona yardım eden birtakım mühendis arkadaşları her şeyi göze alıp Quisimricycle aracını icat etmeselerdi, bugün alıştığımız araba sanayisi olmazdı.

Bir mucidin doğuşu:

hayvan ve insan olmadan calisan birinci otomobil ford quadricycle 0 skMVPZXr

  • Henry Ford, Thomas Edison ve takımı

Quadricycle icisimından evvel Henry Ford’u o güne getiren sürece göz atmak gerekiyor. 1863 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde doğan Ford, temel mühendislik ve çıraklık eğitimlerini tamamladıktan sonra 1879 yılında hayatını değiştirecek kent olan Detroit’e taşındı. Westinghouse Company şirketinde akaryakıtlı motorlar üzerine çalışmalar yaptı ve karısı Clara Bryant ile evlendi.

Hayatındaki en kıymetli isimım ise Thomas Edison tarafından kurulan Edison Illuminating Company şirketinde işe kafalamasıdır. Yıllarca burisima çalışan Henry Ford hem büyük mucit Thomas Edison ile hem de birbirinden kabiliyetli başka mühendisler ile tanışarak arkisimaş oldu. Quisimricycle fikri de bu arkadaşlarından biri sayesinde ortaya çıktı.

Atlar yahut insan gücü olmadan çalışabilen bir aracın doğuşu:

hayvan ve insan olmadan calisan birinci otomobil ford quadricycle 1 3HNU1rUR

Edison Illuminating Company şirketinde Henry Ford ile birlikte çalışan mühendis arkadaşı Charles King, bir gün American Machinist mecmuasının Kasım 1895 tarihli sayısında bir makale görüyor ve Ford’un güzeline gideceğini düşünerek ona gösteriyor. Yazıda atsız, akaryakıtlı motorla çalışan, hafif ve güçlü otomobillerden bahsediliyor ve Ford bir aydınlanma yaşıyor.

Akaryakıtlı motorlara ilgi duyan ve mevzu hakkında çalışmaları olan Henry Ford, aslında uzun vakittir aklında olan bir projenin bu yazı ile tamamlandığını ve artık projeye odaklanması gerektiğini anlıyor. Proje kolay; atlar ve insan gücü olmisiman çalışabilen bir araç.

Birinci çalışmalar başlıyor:

hayvan ve insan olmadan calisan birinci otomobil ford quadricycle 2 Q9m5ZmAU

Edison Illuminating Company şirketinde esnek çalışma saatleri ile çalışıyor olan Henry Ford’un aklındaki projeye odaklanmak için kullanabileceği çokça vakti vardı. Aklındaki projeyi gerçekleştirmek için de en uygun alan Bagley Bulvarı üzerindeki meskeninin art bahçesinde bulunan küçük bir kulübeydi. Esasen büyük icatlar konutların garajları ya da izbe kulübelerden çıkar.

Planı hazırdı fakat tüm kademeleri elle tamamlanacak olan bir aracı tek başına yapması mümkün değildi. Bu nedenle Henry Ford, mühendis arkisimaşları David Bell, James Bishop, George Cato ve Edward Huff’dan oluşan özel bir takım kurdu. Takım, işlerinden arta kyer tüm vakti Ford’un meskeninin art bahçesinde küçük kulübede geçiriyor ve Quisimricycle aracını ortaya çıkarıyorlardı.

Kolay ve hafif materyaller:

hayvan ve insan olmadan calisan birinci otomobil ford quadricycle 3 G1TslEM7

O gün grubun elinde, günümüz araba teknolojilerinin hiçbiri hatta kâfi gereç bile her vakit yoktu. Bu yüzden onlar eldeki materyalleri en güzel biçimde kıymetlendirmek için zekalarını ve mühendislik maharetlerini kullandılar.

Quisimricycle yapılırken çelik, ahşap, kauçuk, kumaş ve cam materyal kullanıldı. Bisikletten hallice olan Quisimricycle için 3 metrelik özel bir bisiklet zinciri alındı. Ford, araç için kullanılan kılavuzları, kalıpları ve vida dişlilerini kendi elleriyle yaptı. Aracın iki silindirli, kolay bir motoru vardı ve toplam yükü 500 kilo kadardı.

Manası “dört tekerlekli bisiklet” olan Quadricycle’a duvar mahzuru:

hayvan ve insan olmadan calisan birinci otomobil ford quadricycle 4 yv3Sjtvb

Tarih boyunca farklı yenilikler icat eden mucitlerin kafaına olur olmadık aksilikler gelmiş, birtakım bireyler tarafından önlerine mahzurlar konmuştur. Henry Ford da her mucit üzere sıkıntılar yaşisimı lakin en büyük mahzuru de kendi kendine koydu; kulübenin duvarları.

Komik de olsa ne Henry Ford ne de grubun geri kalanı Quadricycle’ın boyutunu yanlışsız olarak hesaplayamamışlardı. Düşündüklerinden daha büyük olan araç, kulübenin kapısından geçmiyordu. Elbette hiç kimse bir mucidin önüne duvar öremez. Anlatılanlara nazaran Henry Ford balyozu kaptığı üzere kendi kulübesinin duvarının yarısını aşağı indirmiş ve aracın yolunu açmış.

Quisimricycle ile yollarda:

hayvan ve insan olmadan calisan birinci otomobil ford quadricycle 5 sFA26bam

Her mucidin icadını denediği ve halka sunduğu bir gün vardır. O gün Henry Ford için 4 Ocak 1896 sabahı, saat sabaha karşı 04.00’tü. Yanında takımından sırf Edison Illuminating Company şirketinde de baş yardımcı mühendisi olan James Bishop vardı.

Ford, Bagley Bulvarı üzerindeki meskeninin art bahçesinde bulunan kulübeden, kendi elleriyle kırdığı duvarın ortasından Quadricycle’ı sürerek dışarı çıktı. Ford, Quadricycle’ı Grand River Bulvarı’ndan aşağı hakikat sürdü ve üç ana cisimde dolaştı. Bishop, Quadricycle’ın önünde bisiklet sürüyor ve halkı birinci kere gördükleri bu araç konusunda kaza olmaması için uyarıyordu.

Quadricycle, sırf iki bisiklet suratındaydı, geri vitesi yoktu, frenleri bile bisiklet frenine emsal bir sistemden oluşuyordu lakin tekrar de Henry Ford’un hayali gerçek olmuştu. At ya da insan gücü olmisiman, akaryakıtlı motorla çalışan birinci araç Quadricycle yollardaydı.

Ford Motor Company:

hayvan ve insan olmadan calisan birinci otomobil ford quadricycle 6 ALb5Yu2k

Henry Ford, Quadricycle aracını 200 dolara sattı (O yıllarda büyük paraydı). Elde ettiği parayla daha gelişmiş araç sistemlerine yatırım yaparak ilerledi, 12 farklı iş insanını inandırıp yatırım aldı. Sonunda bugün herkesin bildiği Ford Motor Company şirketini kurarak günümüz araba sanayisinin temellerini attı. Quadricycle’ı yola çıkarmak için Bagley Bulvarı üzerindeki konutunun art bahçesindeki duvarını kırdığı kulübeyi ise 1933 yılında, aslında uygun olarak yine yaptırdı. Quisimricycle ismi ise günümüzde hala dört tekerli, kolay araçlar için kullanılan bir isim olarak anısını yaşatmayı sürdürüyor.

Günümüz otomobil sanayisinin temellerini atan Henry Ford ve Quisimricycle aracının öyküsü sahiden ilham verici. Günümüzü şekillendiren tüm icatların küçük kulübeler ya da meskenin eski garajında yapılıyor olması ise hiçbir şeyin imkansız olmadığını, güzel bir fikrimiz varsa imkanlar ne olursa olsun gerisinde durmamız gerektiğini bize gösteriyor.

Günümüze dair bir not:

Yılda yaklaşık 6 milyon araba üreten Ford’un piyasa bedeli 36 milyar dolar. Buna rağmen sisimece 350 bin elektrikli otomobil üreten Tesla’nın bedeli 570 milyar dolar!

Sıradaki içerik:

Hayvan ve İnsan Olmadan Çalışan Birinci Otomobil: Ford Quadricycle