Hayabusa2’nin gayesindeki yeni asteroit bu türlü görüntülendi

hayabusa2nin gayesindeki yeni asteroit bu turlu goruntulendi vk5J7Ctb

Japon uzay ajansı JAXA, Hayabusa2’nin amacındaki yeni asteroit 1998 KY26’nın fotoğraflarını yayınladı. Üstte yer alan küçük gifte asteroitin uzaydaki hareketin görüyoruz. Gif, Subaru Teleskobu’nun çektiği üç farklı fotoğrafın birleştirilmesiyle oluşturulmuş.

Hayabusa2 uzay aracı, asıl misyonu olan Ryugu asteroitinde topladığı örnek unsurları bu ayın başında Yeryüzü’ne bırakmış ve bu tarihi vazifesinin sonuna gelmişti. Lakin Hayabusa2 kendisi Dünya’ya iniş yapmadığı için Japon araştırmacılar uzay aracının kalan yakıtını bazı ekstra vazifelerde kullanma kararı aldı. 1998 KY26 asteroiti bu ekstra vazifelerden birincisi olacak. Hayabusa’nın 2026 yılında 1998 KY26’ya ulaşması ve bir yakın geçiş gerçekleştirmesi bekleniyor.

Hususla ilgili kimi açıklamalar yapan Hayabusa2 vazife yöneticisi Dr. Makoto Yoshikawa,“Numune kapsülünü Dünya’ya bıraktıktan sonra, Hayabusa2 yeni bir gaye nesneye yanlışsız yola çıktı. Yeni maksat 1998 KY26 isimli küçük bir asteroit olacak. Tarihte birinci kere bu kadar küçük bir asteroite misyon düzenleniyor, hasebiyle hem gezegen bilimi ve gezegen savunması (Dünya’yı gök cisimleriyle çarpışmadan koruma) manasında kıymetli bir vazife olacak. Subaru Teleskobu’nun yaptığı bu müşahedeler Hayabusa2’nin uzatılmış misyonu için çok kıymetli datalar sunacak.” halinde konuştu.

1998 KY26 yalnızca 30 metre çapında bir genişliğe sahip, yani hayli küçük bir asteroit. Hayabusa2’nin bu kadar küçük bir asteroitin yörüngesine yerleşmesi mümkün değil, hasebiyle yalnızca bir yakın geçiş gerçekleştirip uzaydaki yoluna devam edecek. Hayabusa’nın yakın geçiş sırasında asteroit hakkında bilimsel bilgiler toplaması ve büyüleyici fotoğraflar yakalaması bekleniyor.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Hayabusa2’nin gayesindeki yeni asteroit bu türlü görüntülendi