Haftalık Sinema Önerisi 07: What We Do in The Shadow

haftalik sinema onerisi 07 what we do in the shadow gSVpOHrJ

haftalik sinema onerisi 07 what we do in the shadow 0 akysNGpZ

Kaliteli güldürü sineması bulmak ne yazık ki son yıllarda ziyadesiyle sıkıntı. Nedense saf güldürü sinemaları artık çok da çıkmıyor ve çıkanların büyük bir kısmı da yüzüne bakılacak cinsten değil. Marvel’ın sinemalarında makul oranda bir mizah var ve yer yer komik olsa da bu mizah birden fazla vakit karakterler ile zıt durumlar yarattığı için reaksiyon çekebiliyor. Bilhassa Thor sinemalarında. Thor sinemalarındaki güldürüyü yaratan kişi de Taika Waititi. Aslında kendisi başarılı bir senarist ve direktör lakin nedense Thor için farklı bir yaklaşım sergiliyor. Kendisinin çok naif bir güldürü biçimi var. Güldürü yeteneğini gösterdiği en uygun sinema de bugün sizlere önereceğimiz üretim, What We Do in The Shadow.

Direktörlüğünü ve müellifliğini Jemaine Clement ve Taika Waititi’nin yaptığı sinemanın oyuncu takımında Jemaine Clement, Taika Waititi, Cori Gonzalez-Macuer, Jonny Brugh, Ben Fransham ve Stu Rutherford bulunuyor. What We Do in the Shadows sinemasının tek tipi aslında güldürü değil, aslında bir “mocumentry” yani düzmece belgesel sineması, The Office üzere. Birden fazla vakit kameramanın orada olduğunu unutuyorsunuz, olağan bir sinema izliyor üzeresiniz.

haftalik sinema onerisi 07 what we do in the shadow 1 zJXS44PK

Sinemada bir küme vampirin günümüz dünyasında yaşamaya çalışmasını izliyorsunuz. Aslında yaşamaya çalışmalarının bir belgeselini izliyorsunuz lakin dediğim üzere uydurma bir belgesel. Sinema, uzun yıllardır hayatta olan 3 vampirin Amerika’daki hayatını anlatıyor. Geçmişinde sahiden acımasız olan ancak günümüze ahenk sağlayamayan vampirleri anlatıyor. Neredeyse her vampir klişesine de değiniyor. Geceleri dışarda vakit geçirmeye çıkmaları, insanları öldürmekte çekinmemeleri lakin mesken batmasın diye titizlikle çalışıp gazete sermeleri ve kurt adamlarla olan bağlantılarını izlemek epey keyifli.

Ne yazık ki sineması tam bir güldürü cinsinin içine yerleştiremiyorum. Geçersiz belgesel biçiminde olması The Office üzere hissettiriyor lakin olaylar ve karakterler pek o dizi üzere değil. Kendine has bir biçimi var ve katiyen eğlenceli. Oyunculuklar ziyadesiyle kaliteli, tek problemi efekt kısmı. Lakin orada da çok fazla efekt işine girmedikleri için yalnızca birkaç kere gözünüze batıyor.

haftalik sinema onerisi 07 what we do in the shadow 2 zp7YwDWB

Genel olarak rahatlıkla herkese önerebileceğim bir sinema. Lakin herkese sevme garantisi elbette veremiyorum. Kendine has bir üslubu olduğu için nefret edenler de olacaktır bayılanlar da. Bu yüzden vaktiniz olduğunda kesinlikle bir talih verin.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Haftalık Sinema Önerisi 07: What We Do in The Shadow