Haftalık Sinema Önerisi 01: The Vast of Night

haftalik sinema onerisi 01 the vast of night UnSlNun9

Donanım Haber’den herkese merhaba. Bu haftadan itibaren, her hafta olmak üzere teklif yazıları yayınlayacağız. Cuma günleri sinema tavsiyelerini, cumartesi günleri dizi tavsiyelerini ve pazar günleri de oyun tavsiyelerini ana sayfamızdabulabilirsiniz. Yakın bir vakitte da yeniden haftalık olarak taşınabilir oyun tavsiyelerine başlayacağız. Vakit kaybetmeden birinci haftanın sinema tavsiyesine geçelim.

The Vast of Night

haftalik film onerisi 01 the vast of night126801 0

Evvelden yalnızca görselliğinin kalitesi için birçok sinema sever, yalnızca görmek için bile olsa kesinlikle bilim kurgu sinemalarını izlerdi. Lakin bölümün ve teknolojinin gelişmesi ile birlikte bilim kurgu sinemalarının sayısı artınca kendine ilişkin niş bir kitlesi olmaya başladı bilim kurgu tipinin. Bilim kurgu tipi de aslında yeniden kendi içinde iki farklı sınıfa ayrılıyor: Bütçesi çok olanlar ve olmayanlar. Bütçesi çok olan sinemaların hala izleyici sayısı çok fazla lakin düşük bütçeli sinemalar ne yazık ki o kadar izleyiciye sahip değil. Elbette bunun sebebi kalitesi değil, bütçe düşüklüğü.

Bu hafta önereceğimiz sinema de tam olarak düşük bütçesine karşın fevkalade bir iş başarmış olan bilim kurgu sineması The Vast of Night. Sinemanın direktörlüğünü Andrew Patterson, senaryosunu ise Andrew Patterson ve Craig W. Sanger üstleniyor. Oyuncu takımında ise Sierra McCormick, Jake Horowitz, Gail Cronauer ve Bruce Davis bulunuyor.

haftalik film onerisi 01 the vast of night126801 1

The Vast of Night, bir santral operatörü ve bir radyo programcısının talih yapıtı keşfettikleri frekansın aslında frekanstan öte bir şey olduğunu ve tüm dünyayı etkileyecek bir şey olduğunu keşfetmelerini husus alıyor.

Sinemanın en başarılı olduğu nokta katiyen direktörlüğü ve kıssanın işlenişi. Öncelikle şunu söylemek gerek. Evet, bir bilim kurgu sineması ancak sinemanın bütçesi yok. Bu yüzden ister istemez sinemanın önceliği kıssanın kendisi. Zira devasa uzay gemileri ve muazzam CGI’ları üzere bir imkânı yok sinemanın. Bu yüzden birincil öncelik direktörlük ve kıssa kurgusu. Direktörlük açısında sinemanın ne kadar başarılı olduğunu neredeyse sinemanın hiç kesilmemesinden anlayabiliriz. Bilhassa sinemanın başlangıçtaki temposu bir oldukça yüksek. Bu yüksek tempolu tek çekim kısımda da ister istemez muazzam oyunculuk izliyoruz. Sonrasında ise sinema çok kısa bir müddetliğine yavaş bir tempoya geliyor sizi öyküye hazırlıyor ve tekrar hızlanıyor. Sineması yakalaması başlangıçta biraz sıkıntı fakat temposuna alışırsanız muazzam bir içerik sizi bekliyor.

haftalik sinema onerisi 01 the vast of night 2

1 saat 31 dakikalık bir mühlete sahip olan The Vast of Night’ı şu anda Amazon Prime Video’da bulabilirsiniz. Sineması, sinemalara baş yormayı seven, öyküsü ön planda olan sinemaları seven ve komplo teorisini seven izleyicilere kesinlikle öneriyorum. Şayet ben sinema aşığıyım, hoş olan ne varsa izlerim diyenlerdenseniz de sineması kesinlikle izleyin.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Haftalık Sinema Önerisi 01: The Vast of Night