Haftalık Oyun Önerisi 04: The Signifier

haftalik oyun onerisi 04 the signifier 5zXSJwgk

haftalik oyun onerisi 04 the signifier 0 sVLn4jhB

Birtakım oyun motorlarının fiyatsız olması ve bağımsız geliştiricilerin artması ile birlikte sizin de fark edebileceğiniz üzere kıssa odaklı yürüme simülasyonu oyunlarda bariz bir artış kelam konusu. Elbette bunların içerisinde sahiden öne çıkan ve kaliteli imaller da bulunuyor. Lakin kimilerin her ne kadar hoş bir öykü olsa da içerisine bir oynanış eklenmediği için yalnızca “W” tuşuna basarken buluyoruz kendimizi. Lakin hem hoş bir kıssa hem de en azından yönetim eder düzeyde bir oynanış koyulduğunda sahiden çok keyifli saatler geçirebiliyoruz. Haftalık oyun teklifimizin dördüncüsünde de hoş bir oynanışa sahip farklı bir görünüme sahip kıssa odaklı olan fakat bulmacaları da ağır olan bir yürüme simülasyonu önereceğiz.

Yayıncılığını Raw Fury’nin yaptığı, geliştiriciliğini ise Playmestudio’nun yaptığı The Signifier bu hafta sizlere önerdiğimiz oyun. Karanlık bir yapıya sahip olan oyun, sizleri ruhsal bir maceraya ve enteresan bir dünyaya sokuyor. Oyun çıkalı daha yalnızca birkaç ay oluyor.

haftalik oyun onerisi 04 the signifier 1 p2uL288B

Oyun, polisten aldığımız bir belge ile başlıyor. Polisin intihar dediği bir hadiseyi, telefonun ucundaki kişinin istemesi üzerine polislerden alıyoruz. Telefonun ucundaki kişi, olayın bir intihar olmadığını, bir cinayet olduğunu söylüyor. Ofisimize gidip evrakları inceledikten sonra, olay yerine gidiyoruz ve hadiseyi biraz daha derinlemesine inceliyoruz. Oyun iki farklı kainatta geçiyor diyebilirim. Birincisi bildiğimiz cihan oburu de ölen kişinin anıları.

Anıları gerçek bir olaymış üzere oynamıyoruz yanlış anlamayın. Olayı araştıran dedektif, ölen insanların anılarına bakabildiği bir alete sahip. Fakat alet de o denli muazzam çalışmıyor bu yüzden anısına girdiğinizde sizi ziyadesiyle soyut bir ortam bekliyor. Bu soyutluk da hem şaşırtan hem korkutucu hem de hayran bırakan cinsten. Bulmacaları da genel olarak bu soyut ortamlarda çözüyorsunuz. Gerçek cihanda geçen kısım daha çok araştırma ve yürüme üzerine. Bu kadar soyut görsellik içeren bir oyun da iddia edebileceğiniz epeyce felsefi bir öyküye sahip.

haftalik oyun onerisi 04 the signifier 2 CPy4jm7J

Toparlarsak şayet bu oyunu Firewatch yahut The Vanishing of Ethan Carter üzere oyunları sevenlere rahatlıkla öneriyorum. Yürüme simülasyonu oyunları ortasında mutlaka başarılılardan birisi olduğunu söyleyebilirim. Yaklaşık olarak 5, 6 saatlik bir oynanışa sahip. Farklı oyun arayanlara ve yürüme simülasyonu sevenlere de mutlaka öneriyorum.

Oyun şu anda yalnızca Steam üzerinden PC için erişilebilir durumda. Fakat 2021’in birinci aylarında Xbox One’a ve PlayStation 4’e de gelecek. Şu anda Steam’de 32,00 TL’lik bir fiyata sahip ve bu fiyatı sonuna kadar hak ediyor.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Haftalık Oyun Önerisi 04: The Signifier