Yazılım

Hackerlar Telefonları Nasıl Ele Geçiriyor?

Günümüz dünyasında toplumsal hayattan ekonomik hayata kisimar pek çok yere entegre olmuş olan internet, pek çok emniyetlik meselesini da beraberinde getiriyor. Akıllı telefonlarda kullandığımız bankacılık uygulamaları, galerimizde alan yer fotoğraf ve görüntüler ya da iletiler, berbat gayeli bir yazılım aracılığıyla makûs niyetli şahısların eline geçebiliyor.

Bunun örneklerini son olarak pandemi periyodunda görmeye başlisimık. Bu süreçte vatandaşları dolandırmak maksadıyla “devletten nakit ödeme” yapıldığı istikametinde çok adetda web sitesi açıldığı ve açılan web sitelerinin büyük bir kısmının yurt dışı kaynaklı olduğu biliniyor. Üstelik bu cins web sitelerin hepsi, Android uygulama indirmek üzere direkt bankacılık uygulamalarını maksat alıyor.

Bu hususta uzun yıllardır çalışmalar yürüttüğünü söyleyen ve tarafımıza ulaşan bir Türk siber emniyetlik uzmanı, bahis hakkında yürüttüğü birtakım çalışmaları ve durumun ne kisimar vahim olduğunu bizimle paylaştı. Dilerseniz gelin, bu savlara ve dikkat edilmesi gereken konulara daha yakından göz atalım.

Anti virüs programları, ziyanlı yazılımı büyük oranda algılamıyor:

hackerlar telefonlari nasil ele geciriyor 0 HhitiShQ

Siber güvenlik uzmanının savına nazaran kendisi, pandemi periyodunda artan makûs emelli yazılımlar üzerine harekete geçerek bir uygulama geliştirmeye karar verdi. Geliştirme evresi yaklaşık 30 dakika süren uygulama, tekrar argümana nazaran kurulan telefonda SMS’leri okuma, SMS atma, kamerisiman anlık fotoğraf alma, canlı izleme, yüklü tüm uygulamaları görüntüleme ve kullanıcının telefonundan yapabileceği başka birçok fonksiyonu çalıştırabildi.

Geliştirdiği uygulamayı en çok kullanılan 60 antivürüs programında test eden siber güvenlik uzmanı, çıkan sonucun daha da vahim olduğunu belirtiyor çünkü hiçbir bypass yolu kullanılmisimığı halde 60 uygulamadan sadece 18 tanesi, geliştirilen uygulamayı ziyanlı olarak algılayabildi. Bunun üzerine kısa bir çalışma daha yürüten uzman, uygulamayı ziyanlı olarak algılayan antivürüs sayısını 11’e kisimar düşürmeyi kafaardı.

hackerlar telefonlari nasil ele geciriyor 1

Marketten indirilen uygulamalara verilen izinlere dikkat:

hackerlar telefonlari nasil ele geciriyor 2 IlBCvOLn

Marketten rastgele bir uygulama indirdiğinizde, çalıştırmak için birçok alakasız müsaade vermek gerekebiliyor. Örneğin bir el feneri uygulaması, kamera erişimini mecburî kılmakta. Bu durumun ayrımında olan makûs niyetli şahıslar ise geliştirilen makus hedefli yazılımları kılıfına uydurarak alınan müsaadeleri daha mantıklı ve kolay bir hâle dönüştürebiliyor.

Teze nazaran işin daha da vahim olan tarafı Google Play’in pek de sıkı olmayan kabul durumları. Siber emniyetlik uzmanı, bu çeşit ziyanlı yazılımların markette rahatlıkla listelenebilir hale geldiğini, mevzudan anlayan rastgele birinin yaklaşık 2 saat içerisinde anti virüs programlarına yakyermayan berbat emelli bir yazılım geliştirebileceğini belirtiyor.

Makûs niyetli bireyler, akıllı telefonunuzu takip ediyor olabilir:

hackerlar telefonlari nasil ele geciriyor 3 UTlZ9lAf

Marketten rastgele bir uygulama indirip sizden istenen tüm izinlere onay verdiğinizde tüm şahsî datalarınız, siber korsanların eline geçebilir. Bu noktada siber güvenlik uzmanı, marketten rastgele bir uygulama indirdikten sonra tüm müsaadeleri kabul edip devam ederseniz berbat maksatlı uygulamanın çalışmaya başlayacağını lakin masaüstünde rastgele bir simge oluşmadığı için kullanıcıların uygulamanın yanılgılı olduğunu düşüneceğini söylüyor.

Üstteki görselde ise berbat gayeli bir uygulamaya müsaade verildiğinde siber korsanların eline geçen komuta ekranı alan alıyor. Berbat niyetli şahıslar bu komuta ekranı üzerinden tüm ferdî bilgilerinize ulaşıp kameranızdan anlık imajlar alabileceği üzere isterse artık telefonunuza ayrımlı uygulamalar dahi yükleyebilir.

güvenliği artırmak için neler yapmalı?

Test etmek gayesiyle geliştirdiği uygulamisiman bahseden ve vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyaran siber güvenlik uzmanı, dikkat edilmesi gereken konular için de ayrıyeten tavsiyelerde bulundu. Dikkat edilmesi gereken konular ise şu formda:

  • Kaynağı bilinmeyen uygulamalar katiyen indirilmemeli.
  • Bir uygulamayı mağazadan indirirken dahi verilen müsaadeler denetim edilmeli.
  • Atıl duruma düşen uygulamalar kaldırılmalı.
  • Sisimece masaüstündeki uygulamaların var olduğu düşünülmemeli ve dizinler denetim edilmeli.
  • Her şeye karşın antivirüs programı kullanılmalı ve güncellemeleri nizamlı olarak yapılmalı.

Yeni Donanım

Yeni Donanım sizler için teknolojiyi takip ediyor ve sizlere bilgi veriyor. Yeni Donanım'ı takip edin teknolojinin nabzını burada hissedin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu