Güney Kore’nin nükleer füzyon reaktörü yeni bir rekora imza attı

guney korenin nukleer fuzyon reaktoru yeni bir rekora imza atti aYsaaLO8

Bilim dünyasının tahminen de en büyük hayallerinden birisi olan nükleer füzyonda heyecan verici gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Füzyon çalışmalarında başkan ülkelerden birisi olan Güney Kore, KSTAR (Korean Superconducting Tokamak Advanced Research) isimli deneysel reaktörüyle yeni bir muvaffakiyete daha imza attı. Güney Koreli araştırmacılar, 100 milyon santigrat derece sıcaklığındaki yüksek performans plazmayı tam 20 saniye boyunca koruma ederek bir rekora imza attıklarını duyurdu.

Tokamak tipi bir reaktör olan KSTAR, Güney Kore’nin Daejeon kentinde Kore Füzyon Gücü Enstitüsü’nde yer alıyor. Koreli araştırmacılar, kelam konusu yeni rekorun 24 Kasım’da Seoul Ulusal Üniversitesi ve Kolombiya Üniversitesi’nin ortaklaşa gerçekleştirdiği bir testte elde edildiğini söyledi. Nükleer füzyon için gerekli olan 100 milyon santigrat derecelik sıcaklık 20 saniye koruma edilerek çok değerli bir muvaffakiyete imza atıldı.

Güney Kore KSTAR reaktörüyle daha evvel 2019 yılında aynı sıcaklıktaki plazmayı 8 saniye koruma edebilmişti. 2018’de ise bu sayı yalnızca 1,5 saniyeydi. Yani yalnızca iki yılda koruma mühleti yaklaşık 13 katınna çıktı. Güney Koreli araştırmacılar, 2025 yılına kadar bu rekoru 300 saniyeye kadar çıkarmayı hedeflediklerini belirtti. 

Güney Kore’nin KSTAR deneysel füzyon reaktöründe elde edeceği bilgiler, dünyanın en büyük füzyon projesi olan ITER’ın (Uluslararası Termonükleer Deneysel Reaktör) geliştirme süreci için de büyük bir değere sahip. Güney Kore, 22,5 milyar dolarlık dev bir memleketler arası proje olan ITER’ın değerli destekçilerinden birisi. ITER projesine 35 farklı ülke dayanak veriyor lakin maalesef Türkiye projenin iştirakçileri ortasında değil. ITER’ın birinci kere 2035 yılında gerçek bir döteryum-trityum füzyon tepkisi gerçekleştirmesi bekleniyor.

guney korenin nukleer fuzyon reaktoru yeni bir rekora imza atti 0 LaeHhAui

Füzyon, günümüzdeki klasik nükleer santrallerde gerçekleşen fisyon tepkilerinin tam karşıtı. Yani atomları parçalamak yerine atomları birleştirerek (genellikle iki hidrojen atomu) güç üretmeye dayanıyor. Yıldızımız Güneş’in de yakıt kaynağı olan bu tepkiler, hem rastgele bir radyoaktif atık oluşturmuyor hem de fisyon tepkilerine nazaran çok çok daha fazla güç ortaya çıkarıyor.

Tabi fakat Güneş ve Güneş üzere başka yıldızların çekirdeklerinde ekstrem koşullar altında gerçekleşebilen bu tepkileri Yeryüzü’nde ortaya çıkarmak ve koruma etmek kestirim edebileceğiniz üzere pek de kolay bir iş değil. Çünkü füzyonun Yeryüzü’nde gerçekleşmesi için yaklaşık 100 milyon santigrat derece sıcaklığa gereksinim duyulurken tıpkı füzyon tepkileri Güneş’in çekirdeğinde 14.6 milyon santigrat derece sıcaklıkta ortaya çıkabiliyor(yüksek basınç sayesinde).

Şu anda 100 milyon santigrat derece sıcaklıklarda stabil bir biçimde füzyon tepkisi gerçekleştirip bundan verimli bir halde güç elde edebilecek bir teknolojiye sahip değiliz. Lakin Güney Kore’deki KSTAR, Çin’deki HL-2M, Almanya’daki Wendelstein-7x ve en son olarak Fransa’daki ITER üzere reaktörler her geçen gün bizleri füzyon hayaline bir adım daha yaklaştırıyor. 

Sıradaki içerik:

Güney Kore’nin nükleer füzyon reaktörü yeni bir rekora imza attı