Güney Afrikalı Bilim İnsanları Güneş’i Karartmayı Planlıyor

guney afrikali bilim insanlari gunesi karartmayi planliyor uyOHGOER

Global iklim değişikliği tüm dünyayı etkilemeye devam ederken Güney Afrikalı bilim insanları, global iklim değişikliğinin tesirlerini en azından lokal olarak azaltabilmek için enteresan bir fikir öne sürdüler.

Environmental Research Letters’ta yayınlanan makaleye nazaran Cape Town Üniversitesi’nden bilim insanları, ülkedeki su kaynaklarının günden güne zayıflaması ve uzak gelecekte tüm su kaynaklarının yüzde 90’ını kaybetme ihtimaline rağmen “Güneş’i karartma” planını ortaya attılar.

Bilim insanları, su kaynaklarını korumak için Güneş’i “karartmayı” teklif ediyor

guney afrikali bilim insanlari gunesi karartmayi planliyor 0 uGArh4VG

Güneş’i karartma planı dahilinde bilim insanları, ülkenin başşehri olan Cape Town üzerinden atmosfere bol ölçüde sülfür dioksit gazı pompalayacak ve bulut oluşturacak. Bu sayede Güneş ışınları yeryüzüne ulaşmadan uzaya geri yansıtılacak ve global iklim değişikliğinin tesirleri hafifletilmiş olacak.

Bilim insanlarının mekanyüzüne ulaşan Güneş ışığı ölçüsünü azaltma istikametindeki planlarının bilimsel bir karşılığı olsa da uzmanlar, global ısınmaya karşı atmosfere gaz pompalamanın iklim sistemi için tehlikeli bir müdahale olduğunu belirtiyorlar. Çünkü Güneş ışınlarını engelleyecek kadar büyük oranda gaz salmak, birebir vakitte atmosfer istikrarını kalıcı olarak bozma potansiyeline de sahip.

guney afrikali bilim insanlari gunesi karartmayi planliyor 1 zTea4NAS

Bilim insanlarının açıklamalarına nazaran global iklim değişikliğinin Cape Town’a tesiri, rastgele bir tedbir alınmadığı takdirde 2100 yılına kadar 3 kat artış gösterecek. Yapılan açıklamalara nazaran Güneş’i karartma planı ile sıcaklıkları 2020 yılındaki düzeylerde tutmak, su kaynaklarının yüzde 90’ının kaybolmasıyla sonuçlanacak büyük kuraklığı engellemeyi sağlayabilir.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Güney Afrikalı Bilim İnsanları Güneş’i Karartmayı Planlıyor