Güneş Sistemi “Otoyolu”, Uzay Seyahatlerini Kolaylaştıracak

gunes sistemi otoyolu uzay seyahatlerini kolaylastiracak hNBT5qWl

Otostopçunun Galaksi Rehberi‘ni okumuş olanlar, daha serinin en başında soluk mavi noktamızın Vogon ismi verilen uzaylı ırkı tarafından uzay çevreyolu geçeceği gerekçesiyle patlatıldığını hatırlayacaktır. Bütün kozmosu kaplamasa da Güneş Sistemi için bir otoban nitekim var olabilir.

Gelecekte yapılacak olan derin uzay misyonları düşünülenden çok daha kısa sürebilir. Araştırmacıların keşfettiği Güneş Sistemi “harika otoyolu“, sondaların ve başka uzay araçlarının daha süratli biçimde uzayda ilerlemesini sağlayabilir.

Bilinen yörüngeler incelendi

gunes sistemi otoyolu uzay seyahatlerini kolaylastiracak 0 JStlCt8A

Yeni yolu bulmak için araştırmacılar, Güneş Sistemi içerisindeki milyonlarca rotayı bilgisayarlar yardımıyla teker teker hesaplamayı kafaardı. Bu yörüngeler asteroid nesillerinden yayılanlar ve başka kullanılan yörüngeler temel alınarak incelendi.

Yeni yaklaşım ile birlikte Güneş Sistemi’nin bilhassa dış bölgelerini ziyaret etmek çok daha kolay hale gelecektir. Ayrıyeten daha verimli seyahatlerde araçların ilerlemesi için gerekli olan itme kuvveti ve yakıt kullanımı da düşecektir.

Yeni bulgular Dünya’ya yakın objelerin ve gezegenimizi tehdit eden yapıların incelenmesinde de kullanılacaktır. Şimdilik kendi sistemimizin uzak uçlarını keşfetmemiz pek de yakın bir vakitte gerçekleşecek üzere gözükmüyor. Tekrar de kozmik seyahatimiz için süratli bir yol bulmak, bu çalışmaları kıymetli ölçüde ilereltecektir.

Uzay büsbütün boşluk değil mi? Rotalar ne fark ettiriyor?

gunes sistemi otoyolu uzay seyahatlerini kolaylastiracak 1 aFDyusBF

Genel olarak baktığımızda uzay sonsuz bir boşluk ve bu boşlukta hareket ederken çok fazla çevresel etmenle kafaa çıkmamız gerekmiyormuş üzere gözüküyor. Gerçekte ise durum daha farklı. Her cismin bir kütle çekimi var ve bu çekim, ilerlemeyi daha kolay ya da daha güç hale getirebiliyor. Örneğin Dünya’ya daima iri göktaşları düşmüyor olmasının sebebi, Jüpiter’in bir mıknatıs üzere bu cadleri kendine çekmesi.

Yeni yörüngeler, gelecekte asteroidlerde yapılması beklenen olan misimencilik çalışmaları için de değerli rol oynayabilir. Uzay seyahatlerinde maliyetlerin düşmesi ile birlikte daha farklı bir geleceğin kapısı da açılacaktır.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Güneş Sistemi “Otoyolu”, Uzay Seyahatlerini Kolaylaştıracak