Güncel Windows, macOS ve Linux Kullanım Oranları Belli Oldu

guncel windows macos ve linux kullanim oranlari belli oldu QUTtqcEV

İlk kez 2009’da piyasaya sürülen Windows 7, Microsoft tarafından artık desteklenmiyor ve Ocak 2015’te genişletilmiş destek aşamasına girmişti. Beş yıllık ücretsiz kritik güvenlik yamaları ve hata düzeltmeleri sunulmasının ardından teknik destek 14 Ocak 2020’de artık tamamen sona erdi.

Windows Kullanım Oranları

Aradan geçen sekiz aylık süreçte kullanıcı sayısı sizce nasıl etkilenmiştir? Önemli ölçüde düşüş yaşadığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Eski işletim sistemi, tüm cihazların neredeyse dörtte birinde kullanılmaya devam ediyor ve sadece küçük bir pazar payı kaybetti. NetMarketShare’ın en son rakamlarına göre Windows 7 cihazların %23.34’ünde çalışmaya devam ediyor. Ocak ayındaki %25.56’lık oranı ile kıyasladığımızda ise yaklaşık %2’lik bir düşüş söz konusu.

Windows 7’nin kullanıcı tabanı kalıcı olsa da Windows 10 için işler yolunda gidiyor desek yeridir. Microsoft, Mart ayında güncel işletim sistemini çalıştıran bir milyar cihaz hedefine ulaşmayı başarmıştı. Windows 10, piyasaya sürülmesinden bu yana pazar payını yavaşça artırıyor ve şimdi %59.37 seviyesinde bir kullanım oranına sahip.

Windows 10 Linux macOS

Windows 8.1’in düşüşü devam ederken cihazların sadece %2.87’sinde kullanılmaya devam ediyor. Windows XP’nin %0.82’lik bir kitlesi var ve Windows Vista kullanıcılarının sayısı çok çok minik miktarda.

Genel tabloya baktığımızda ise Windows işletim sistemleri, tüm cihazların %87′.03’ünde yer alıyor. Bunu %8.05 ile macOS ve %3.57 ile Linux takip ediyor.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Güncel Windows, macOS ve Linux Kullanım Oranları Belli Oldu