GTA 3, Vice City ve San Andreas’a Işın İzleme Teknolojisi

gta 3 vice city ve san andreasa isin izleme teknolojisi 4PnNMGGr

Görüntü oyun tutkunları, son birkaç yıldır orijinal bir manzara teknolojisiyle tanıştı. “Işın izleme” olarak bilinen bu teknoloji, oyunlardaki imgenin gölge ve yansımalar aracılığıyla çok daha gerçekçi bir biçimde görünmesini sağlıyor. Büyük bir fark yaratan bu teknoloji yeni jenerasyon oyun konsollarında da karşımıza çıkarken, geliştiriciler de üzerinde çalıştıkları oyunları bu teknolojiyle dayanaklar hale getirmeye çalışıyorlar.

Aslına bakacak olursak ışın izleme teknolojisi, sisimece geliştiricilerin üzerinde durduğu bir yenilik değil. Birtakım oyunların hayranları da yaptıkları süreçlerle, bugün çoktan unutulmuş oyunlara ışın izleme takviyesi getirebiliyorlar. Bunun son örneğini artık, dalın esaslı isimlerinden Rockstar Games‘in ikonik oyunlarından GTA 3, GTA Vice City ve GTA San Andreas’ta yapılmış olarak görüyoruz.

İşte GTA 3’e uygulanan ışın izleme teknolojisinin, oyun grafiklerine katkısı

gta 3 vice city ve san andreasa isin izleme teknolojisi 0 75lUshl2

2001 yılında piyasaya sürülen GTA 3, serinin birinci üç boyutlu grafiklere sahip olan oyunu olarak karşımıza çıkmıştı. Günün standartlarında geliştirilen oyun, 32 MB Direct3D takviyeli ekran kartlarıyla çalışabiliyordu. Oyun, pek çoğumuzun hafızasına kazınırken birtakım hayranlar, 19 yaşında olan GTA 3’e yesyeni bir teknoloji eklemeyi başardılar. Üstteki manzarayı oyunun orijinaliyle kıyasladığınızda, arisimaki ayrımı çok net bir biçimde görebilirsiniz.

GTA Vice City’nin Malibu Club’ı, eski halinden çok daha ayrımlı

gta 3 vice city ve san andreasa isin izleme teknolojisi 1 DEVpsY3D

Bugün orta yaşına merdiven dayamış her oyunsever, bir devrin efsanesi Tommy Vercetti ile bu alana onlarca defa girmiştir. Kimi vakit katliam yaptığımız kimi vakit hasılat toplisimığımız bu alan da yeni jenerasyon teknolojilerden nasibini almış durumda. Işın izleme teknolojisiyle tekrar hayat verilen Malibu Club, orjinal versiyona kıyasla artık çok daha canlı.

GTA San Andreas’taki ışın izleme teknolojisi, o yılları unutturacak çeşitten

gta 3 vice city ve san andreasa isin izleme teknolojisi 2 eVsgGeQp

GTA San Andreas, 2004 yılında PlayStation 2 için piyasaya sürülmüştü. Elbette o yıllarda, ışın izleme teknolojisinin hayali bile kurulmuyordu. Lakin oyunun sıkı hayranları, bu efsaneyi de ışın izleme teknolojisinden yoksun bırakmisimılar. Yapılan çalışmaların oyuna yeni bir hava kattığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Sıradaki içerik:

GTA 3, Vice City ve San Andreas’a Işın İzleme Teknolojisi