Grafik teknolojileri pazarında Nvidia tek hakim, AMD toparlamaya çalışıyor

grafik teknolojileri pazarinda nvidia tek hakim amd toparlamaya calisiyor 4qziGwEP

grafik teknolojileri pazarinda nvidia tek hakim amd toparlamaya calisiyor 0 N4KdRj6B

Bilhassa pandemi periyoduyla muhakkak eserlere olan talebin patlama yapması haliyle bileşen ve teknoloji geliştiren üreticileri uçurdu. Bilgisayar segmenti bunlardan birisi ve bileşen üreticileri de paralel olarak atağa kalmış durumda.

Nvidia büyük hisseye sahip

AMD’nin son periyotta yaptığı değerli atılımlara karşın hala grafik teknolojileri pazarında Nvidia hakimiyetini kırabilmiş değil. Tahlillere nazaran yılın üçüncü çeyreğinde Nvidia’nın pazar hissesi yüzde 7 civarında ve yalnızca 1 puan geriledi. AMD ise yüzde 23 ve yalnızca 1 puan yükseldi.

Aslında geçen yılın sonlarından itibaren bilhassa RX 5000 serisi ekran kartları ve Ryzen 4000 serisi APU satışları AMD’nin hissesini yüzde 31 düzeyine kadar çıkarmıştı. Bununla birlikte Bahar aylarından itibaren değerli bir gerileme yaşandı. Nvidia da haliyle bu boşluğu kaçırmadı.

Dahili ve entegre tüm grafik üniteleri ele alındığı zama haliyle Intel pazarın hakimi oluyor. Yüzde 62 pazar hissesi bir ölçü gerilemiş. AMD ve Nvidia ise bu periyotta yüzde 19 pazar hissesine sahip. Yılın dördüncü çeyreğinden itibaren Intel’in de artık harici grafik ünitesi tablolarında yer alacağını belirtelim.

grafik teknolojileri pazarinda nvidia tek hakim amd toparlamaya calisiyor 1

Pazar ile ilgili kimi dikkat alımlı bilgilere geçecek olursak üçüncü çeyrekte AIB dediğimiz harici ekran kartları sınıfında 4.2 milyar dolarlık sevkiyat gerçekleştirildi. 2019 yılı genelinde bu sayı 14.8 milyar dolar oldu.

PC pazarının yüzde 10 civarında yükseldiği bu çeyrekte masa üstü AIB sınıfı ise yüzde 13.44 büyüdü. AMD toplam satışlarını yüzde 18.7, Intel yüzde 7.8 ve Nvidia da yüzde 10.8 oranında arttırdı.

Yılın dördüncü çeyreğinde sayıların Intel lehine bir ölçü oynaması ön görülüyor çünkü firma yeni harici kartlarını bu devirde sevk etmeye başladı. AMD’nin RX 6000 serisi yanında Nvidia’nın da RTX 3000 serisi yeniden birebir periyotta piyasaya çıktı.  

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Grafik teknolojileri pazarında Nvidia tek hakim, AMD toparlamaya çalışıyor